Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ranne ptaszki są szczęśliwsze

Kto rano wstaje … ten jest szczęśliwszy i szczuplejszy. Takie alternatywne zakończenie proponują badacze z Uniwersytetu Roehampton.

W badaniu wzięło udział 1068 dorosłych kobiet i mężczyzn, odpowiadając na pytania dotyczące życia codziennego (snu, samopoczucia, kondycji psychicznej, etc.). Autorzy doszli do wniosku, że osoby rozpoczynające dzień przed godziną 7. wykazują mniej objawów depresyjnych, są szczuplejsze, rzadziej cierpią z powodu przewlekłego stresu i są bardziej produktywne w życiu zawodowym niż amatorzy wylegiwania się do 9.

Wszystko wskazuje na to, że ranne ptaszki są lepiej przystosowane do współczesnego modelu życia, pełnego pośpiechu i niekończących się wyzwań. Dr Joerg Huber z Uniwersytetu Roehampton tłumaczy, że wczesna pobudka pozwala szybciej uporać się z codzienną rutyną, dając w pewnym sensie poczucie spełnienia i satysfakcji. Osoby wstające wcześniej mają też więcej czasu na zjedzenie śniadania, a jak wynika z wcześniejszych badań, pomijanie porannego posiłku jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do nadwagi i otyłości.

Może rzeczywiście warto rozpocząć dzień już po pierwszym sygnale budzika?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość