Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Refluks żołądkowo-przełykowy - leczenie

Jeśli zbyt często pojawia się kwaśne odbijanie, pieczenie, zgaga, mogą to być zwiastuny refluksu żołądkowo-przełykowego.

Do żołądka poprzez przełyk trafia pokarm częściowo już strawiony. Cofaniu się treści żołądkowej zapobiega zwieracz - otwiera się tylko podczas przełykania, po czym, się zamyka. Jeśli zwieracz nie pracuje prawidłowo, kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku, czasem nawet do gardła. W takim przypadku mówimy o refluksie żołądkowo-przełykowym. Nasz żołądek przyzwyczajony jest do enzymów trawiennych i kwasu solnego, ale nabłonek przełyku nie. Może to prowadzić do powstania nadżerek, które często zamieniają się we wrzody, które z czasem uniemożliwiają dotarcie jedzenia do żołądka.

Najczęstszym objawem refluksu jest zgaga. Może to być również ulewanie pokarmu, kaszel, pieczenie i ból w klatce piersiowej, przypominający bóle zawałowe. Czasami w nocy treść żołądka podchodzi tak wysoko, że można się zachłysnąć i dostać zapalenia płuc. Jeżeli zgaga dokucza nam częściej niż dwa razy w tygodniu, należy iść do lekarza. Leczenie zaczyna się od wykonania gastroskopii i badania RTG przełyku. Wyniki tych badań określą taką metodę leczenia należy podjąć. Czy choremu wystarczy leczenie farmakologiczne, czy też potrzebna będzie operacja.

Metody leczenia

W większości przypadków dolegliwość refluksową można leczyć farmakologicznie. Jeśli jednak kuracja trwa długo i nie przynosi poprawy, lekarz podejmuje decyzję o operacyjnym przywróceniu sprawności zwieracza. Po takim zabiegu należy stosować dietę lekko strawną, ale po jakimś czasie można jeść normalnie.

Laparoskopia - Zabieg wykonywany jest w uśpieniu. Lekarz wykonuje 5 nacięć 1-2cm na brzuchu i wprowadza minikamerę i narzędzia chirurgiczne. Przebieg całego zabiegu obserwowany jest na monitorze w powiększeniu. Operacja polega na pobraniu dna żołądka i owinięciu go wokół dolnego odcinka przełyku - robi się coś w rodzaju nakładki uszczelniającej. Może ona owijać cały przełyk lub tylko jego część.

Gastroplikacja - jest jakby dłużej trwająca gastroskopia, tylko w uśpieniu pacjenta. Zabieg ma na celu zwężenie części żołądka pod niesprawnym zwieraczem, co daje efekt antyrefluksowy. Cały zabieg trwa około pół godziny, a pacjent już na drugi dzień może opuścić szpital.

Metoda ultradźwiękowa aparatem Stretta - w zabiegu tym za pomocą endoskopu do przełyku wprowadza cienką sondę, na końcu której jest balonik z igłami. Igły wbijają się w dolną warstwę przełyku i za pomocą utlradźwięków o wysokiej częstotliwości aplikują pewną dawkę energii. Zabieg taki ma na celu pogrubienie warstwy przełyku,dzięki czemu w przełyku robi się ciaśniej. Zwieracz funkcjonuje prawidłowo i treść żołądkowa nie może się cofać. Zabieg nie jest wykonywany w pełnym uśpieniu, tylko w znieczuleniu dożylnym.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Grzegorz Blachura (Gość)

  Czy wiecie gdzie w Polsce lub w Europie wykonuje się zabiegi metodą "STRETTA" ?? ?
  proszę o kontakt gb@ibh.pl

 2. aiszaaa86 (Gość)

  Gdzie w Polsce chirurgicznie leczy się fefluks ?? orientuje się może ktoś?

 3. aiszaaa86 (Gość)

  Jeśli ktoś wie to proszę o kontakt... aiszaaa19@op.pl

 4. aga (Gość)

  jedynie w Lublie, bo jedynie katedra lubelska ma ten aparat.

 5. GB (Gość)

  Ale nie mają sond do wykonywania tego zabiegu i aparat stoi od kilku lat w piwnicy przykryty folią. To nie żart to brutalna prawda o naszej służbie zdrowia

 6. Adam (Gość)

  W Rzeszowie osstatnio miałem robione w Asklepiosie . Polecam, wszystko w porządku.

 7. GB (Gość)

  ale co miałeś robione w Rzeszowie ? Czy to był zabieg metodą "Stretta" ? bo tylko o taki nam chodzi jest on całkowicie bezinwazyjny trwa krótko i można zaraz po nim wyjść do domu.