Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rektoskopia

Rektoskopią nazywamy badanie końcowego odcinka układu pokarmowego, które jest przeprowadzane przy użyciu specjalnego wziernika nazywanego rektoskopem. Choć nie jest ono przyjemne, pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian w jelicie grubym.

Czym jest rektoskopia i po co się ją przeprowadza?

Rektoskopia polega na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego rektoskopem. Jest nim metalowy, sztywny wziernik o długości od dwudziestu do trzydziestu centymetrów i średnicy sięgającej dwóch centymetrów. Przeprowadzenie badania jest możliwe dzięki tzw. zimnemu oświetleniu, które do urządzenia jest doprowadzane za pomocą szklanych włókien.

Rektoskopia pozwala na ocenienie stanu błony śluzowej jelita grubego oraz ewentualne pobranie jej wycinków do dalszych badań histopatologicznych i bakteriologicznych. Wziernik umożliwia także tamowanie krwawienia, usuwanie polipów i ciał obcych, które w tym narządzie mogą zostać odkryte podczas badania.

Wskazania do przeprowadzenia rektoskopii

 • bóle w okolicy odbytu
 • bóle podbrzusza o nieznanej przyczynie
 • nagła zmiana rytmu wypróżnień
 • niepokojąca zmiana kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty)
 • uczucie ciągłego, bezproduktywnego parcia na stolec
 • niekontrolowane oddawanie stolca
 • stwierdzenie obecności guzów w odbycie lub jego okolicach
 • pojawienie się wydzieliny pochodzącej z odbytu
 • świąd odbytu
 • krwawienie z odbytu (także tzw. utajone – krew w stolcu nie jest widoczna, wykrywa ją badanie laboratoryjne)
 • podejrzenie endometriozy umiejscowionej w odbytnicy

Przeciwwskazania do przeprowadzenia badania

 • stwierdzone, ostre zapalenie otrzewnej
 • podejrzenie perforacji jelita
 • podejrzenie zapalenia uchyłku jelita

Jak przygotować się do badania?

Do badania pacjent jest przygotowywany poprzez wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczającego (zwykle z jednego litra wody o temperaturze około 25 stopni Celsjusza). Podczas przeprowadzania lewatywy pacjent układa się na lewym boku, podkładając pod pośladki wałek. Następnie lekarz wprowadza do odbytu specjalną gumową rurkę na głębokość około dziesięciu centymetrów, przez którą wlewany jest roztwór ułatwiający dokładne wypróżnienie. Po tej czynności pacjent przewraca się na prawy bok, a po kilku minutach następuje przeczyszczenie narządów wydalniczych. Po zakończeniu lewatywy należy odczekać jeszcze około 30 minut, ponieważ w tym czasie w dalszym ciągu może dochodzić do wydalania kału z wyższych części jelita.

W ramach przygotowania do rektoskopii nie jest zalecane stosowanie doustnych środków przeczyszczających. W przypadku występowania u pacjenta wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, lewatywa nie jest robiona, a rektoskopię przeprowadza się bez oczyszczania narządów wydalniczych. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po wcześniejszym podaniu środków uspokajających i przeprowadzeniu badania per rectum. Przed nim pacjent powinien zgłosić także lekarzowi wszelkie bóle w okolicy odbytu, obecność krwawienia miesiączkowego oraz ocenić skuteczność lewatywy.

Jak wygląda badanie?

Podczas rektoskopii lekarz prosi pacjenta o przyjęcie pozycji kolankowo-łokciowej z rozstawionymi kolanami. U osób ciężko chorych lub ze stwierdzonymi zmianami w układzie kostno-mięśniowym, rektoskopia jest przeprowadzana w ułożeniu lewobocznym Simsa. Pacjent ma w nim przykurczone uda, pośladki wysuwa poza brzeg stołu, a tułów delikatnie skręca w lewą stronę.

Badanie rozpoczyna się obejrzeniem przez lekarza okolicy odbytu pacjenta i badaniem per rectum. Następnie zaczyna wprowadzać posmarowany żelem znieczulającym rektoskop, na głębokość około pięciu centymetrów. Po wyjęciu z niego specjalnej zatyczki, która umożliwia przejście przez strefę zwieraczy odbytu, lekarz zaczyna obserwację jelita grubego. Podczas badania rektoskop jest wprowadzany na głębokość około piętnastu centymetrów i z tego względu może czasem powodować u pacjenta ból odczuwany w dole brzucha.

Badanie trwa zwykle około kilku minut, a jego wynik jest przekazywany w formie opisu. Podczas rektoskopii pacjent powinien pamiętać także o konieczności zgłaszania lekarzowi wszelkich dolegliwości bólowych. Badanie może być wielokrotnie powtarzane u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.

Możliwe powikłania po rektoskopii

Rektoskopia jest bezpiecznym badaniem, które nie jest obarczone dużym ryzykiem powikłań. Mimo to, podczas jej przeprowadzania, w pojedynczych przypadkach może dojść do przebicia ściany jelita. Często po badaniu u pacjenta może występować także niewielkie krwawienie z odbytu, które jednak samoistnie ustępuje w przeciągu kilku dni.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość