Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Relaksuj się nad morzem

Miarowy szum fal, pianie koguta czy radosne trele w koronach drzew? Naukowcy zbadali, który z krajobrazów – nadmorski, wiejski czy parkowy – najskuteczniej uspokaja i działa najbardziej odprężająco.

Katherine Ashbullby z Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska i Zdrowia postanowiła zbadać, jak poszczególne typy środowiska naturalnego oddziałują na osoby w różnych grupach wiekowych, koncentrując się na właściwościach relaksacyjnych i uspokajających.

W trakcie trwającego 2 lata studium, przeanalizowano odpowiedzi 2,750 osób na pytania dotyczące ich doświadczeń związanych z przebywaniem nad morzem, na wsi i w parkach miejskich. Okazało się, że wszystkie typy otoczenia mogą mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie psychofizyczne, ale to właśnie przebywanie nad morzem było źródłem największej przyjemności i dawało uczucie najgłębszej relaksacji – bez względu na wiek, zawód i miejsce zamieszkania uczestników.

Fot. Linda Cronin Fot. Linda Cronin

Co ciekawe, najwięcej radości z przebywania nad morzem czerpały osoby podróżujące samotnie.

Nie wyciągnięto jednoznacznych wniosków tłumaczących przewagę morza nad innymi typami otoczenia (zastanawia też fakt, dlaczego nie wzięto pod uwagę gór i lasu), ale istnieje kilka potencjalnych wyjaśnień. Dużą rolę mogą odgrywać w tym przypadku oczekiwania kulturowe (jod = zdrowie), jak również łagodna gra światła na powierzchni wody i miarowy szum fal. Nie można też wykluczyć wrodzonej preferencji człowieka do widoku i dźwięków wody.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. TrzyKoty (Gość)

    OOO ja z tego skorzystam na pewno!
    Znalazłam dobrą okazję w Spa Unitral, idealną na wakacje. Nie dość, że regeneracja to jeszcze odpoczynek. Uwielbiam znajdować promocję :)

  2. Patti

    Faktycznie bardzo fajna opcja. Sama też marzę o połączeniu wypoczynku z regeneracją, ale chciałabym też w końcu pojechać do Włoch, stąd tez mój pomysł, aby korzystając z bazy campingów dostępnych na http://www.camprest.com/pl wybrać się w końcu do Italii. Mam nadzieję, że w tym roku mi się to uda.