Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Retinopatia

Retinopatia to uszkodzenie narządu wzroku związane ze różnie uwarunkowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w siatkówce i powodujące poważne, często nieodwracalne upośledzenie widzenia.

Ze względu na etiologię schorzenia wyróżnia się retinopatię nadciśnieniową, cukrzycową, barwnikową (związana z odkładaniem się barwnika w siatkówce oka), a także retinopatię Purtschera (występującą w przebiegu ostrego zapalenia trzustki) oraz formę schorzenia występującą u wcześniaków.

W zależności od typu schorzenia, typowym objawem może być pogorszenie się ostrości wzroku, zwłaszcza w ciemności, wyraźne ograniczenia pola widzenia, głęboko umiejscowione wybroczyny i krwotoki przedsiatkówkowe, zamazanie obrazu, który staje się pokryty plamkami oraz odwarstwienie siatkówki.

Podstawą leczenia retinopatii jest szybkie, kompleksowe działanie, łączące farmakoterapię, laseroterapię i leczenie chirurgiczne oraz przede wszystkim, kontrolowani e czynników przyczynowych.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby siatkówki, cukrzyca, nadciśnienie, choroby oczu

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość