Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzująca się nieswoistym zapaleniem stawów wywołującym powikłania układowe.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Przyczyny RZS nie są znane, ale specjaliści podejrzewają, że choroba rozwija się na skutek współistnienia takich czynników jak obciążenie dziedziczne, wady układu immunologicznego, zakażenia wirusowe i bakteryjne, długotrwały stres, nikotynizm, a nawet poród i intensywny wysiłek fizyczny, które są często obserwowanymi bodźcami wyzwalającymi symptomy choroby.

Istotą RZS jest natomiast proces zapalny toczący się w błonie maziowej wyściełającej staw, co, w konsekwencji prowadzi do pogrubienia i ograniczenia ruchowego stawów oraz postępującego zaniku mięśni w otoczeniu dotkniętych chorobą stawów i powikłań w całym organizmie.

Objawy RZS

Choroba przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Początkowo atakuje drobne stawy rąk i stóp, stopniowo rozszerzając się na inne stawy. Najczęstsze objawy obserwowane w obrębie stawów to:

  • ból, sztywność i ograniczenie ruchomości,
  • obrzęk i tkliwość stawu na ucisk,
  • deformacja stawów i odchylenia palców w kierunku kości łokciowej.

W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów obserwuje się też liczne objawy pozastawowe i groźne powikłania, do których najczęściej należą:

Leczenie RZS

Podstawową rolę w leczeniu RZS odgrywają środki farmakologiczne (LMPCh, NLPZ, leki biologiczne, steroidy), które łagodzą bolesne objawy i hamują rozwój choroby, często prowadząc do całkowitej okresowej remisji.

Ponadto powszechnie stosuje się rehabilitację, psychoterapię, dietę zapobiegającą nadwadze, miażdżycy i osteoporozie, suplementację kwasami tłuszczowymi Omega-3, a także miejscowe zabiegi chirurgiczne (m.in. usuwanie zmienionej błony maziowej, endoprotezowanie i punkcje stawów).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. S.Liska

    Mi pomogły wizyty w termach w Uniejowie i fizjoterapia w mieszkaniu w Sopocie, tutaj namiar https://www.polecanyfizjoterapeuta.pl/profil/mobilna-dobra-rehabilitacja-u-pacje...