Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Reumatyzm - objawy

Reumatyzm to zespół dolegliwości, najczęściej bólowych, układu kostno-stawowego. Żadnych objawów reumatycznych nie należy bagatelizować i w przypadku ich pojawienia się trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Bóle stawowe i około mięśniowe nazywa się reumatyzmem. Można wyróżnić dwie grupy reumatycznych chorób. Są to dolegliwości: zapalne i niezapalne. W pierwszej charakterystyczne są zapalenia stawów, zesztywnienie zapalne stawów kręgosłupa czy toczeń rumieniowaty. Niezapalne to przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa stawów. Aby stwierdzić chorobę reumatyczną należy wykonać zdjęcie radiologiczne. Nie ma żadnych badań laboratoryjnych, które pozwoliłyby na kontrolę i rozpoznanie reumatyzmu.

Objawy

Niektórzy nie odróżniają objawów chorób reumatycznych od artretycznych, uznając, że oznaczają one tę samą dolegliwość. W przypadku reumatyzmu choroba dotyczy głównie mięśni, nerwów i ścięgien.

Objawy chorób reumatyzmu można podzielić ze względu na to gdzie występują. Ogólne objawy to: podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, brak apetytu, zmęczenie, bóle mięśni i utrata masy ciała. Inne oznaki pojawiają się przy określonych narządach i są to przede wszystkim: ból stawów, bóle w okolicy kręgosłupa i kości biodrowej, trudność z poruszaniem kończyn, zniekształcenia stawów. Ból pojawia się również bardzo często w okolicach pachwin i pośladków.

Na początku choroby pacjenci narzekają sobie na poranną sztywność mięśni i drobnych stawów nadgarstków, rąk i nóg (trwającą od 30 minut do ponad 60). W nocy często pojawia się mrowienie i drętwienie pierwszych trzech palców. Rozwój choroby powoduje zniekształcenia stawowe, drobne stawy zostają podwichnięte (palce młoteczkowate), tworzą się halluksy oraz modzele (zgrubienia na skórze). W zaawansowanym stadium choroby pacjent może cierpieć na deformacje stawów międzypaliczkowych, przykurcze i ubytki w stawach. Zniszczenia chrząstki i powierzchni kości stawowych, uszkodzenia wiązadeł powodują trwałe zniekształcenia, które są najgroźniejszym efektem choroby. Oprócz tego chory przy zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej może odczuwać ból nawet przy najmniejszym ruchu i spoczynku w nocy.

Obecnie w Polsce na bóle reumatyczne cierpi około pięciu milionów Polaków. Naukowcy ostrzegają, że wzrost liczby zachorowań na świecie może w najbliższych latach wzrosnąć nawet o 40 procent.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Mohsin (Gość)

    A really good answer, full of raiatniltoy!

  2. Man1903Gype (Gość)

    Myślę podobnie, z tym że z reguły konsultuję decyzje ze specjalistami.    u230326 - Nasze www: