Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rewolucyjne mechaniczne ramię

Obraz przyszłości z filmów science-fiction coraz częściej okazuje się być bliższy nauce niż fikcji. 15 lat po rozległym wylewie, całkowicie sparaliżowana Cathy Hutchinson uczy się kontrolować mechaniczne ramię przy pomocy mózgu.

Amerykańscy naukowcy opublikowali spektakularne wyniki wieloletnich badań, które pozwoliły dwóm sparaliżowanym pacjentom poruszać mechaniczną kończyną przy pomocy myśli. To wyjątkowe wydarzenie stanowi nadzieję na stworzenie neurotechnologii przywracającej niezależność osobom, które straciły kończyny lub kontrolę nad ciałem na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

W badaniu, znanym jako BrainGate, użyto niewielkiego zestawu minielektrod, który wszczepiono pacjentom bezpośrednio do kory motorycznej, odpowiedzialnej za kontrolowanie ruchu.

Urządzenie wielkości groszku komunikuje się z systemem komputerowym, który dekoduje sygnały nerwowe płynące z mózgów pacjentów i tym samym przekłada wyobrażenie ruchu na komendy sterujące mechaniczną protezą.

Fot. brianschulman Fot. brianschulman

Uczestnicy biorący udział w badaniu to 58-letnia Cathy Hutchinson i 65-letni mężczyzna – obydwoje od lat cierpiący na paraliż czterokończynowy. Z raportu wynika, że pacjenci byli w stanie wykonywać trójwymiarowe ruchy i chwytać przedmioty. Kobieta, której wszczepiono sensor pięć lat wcześniej, potrafiła przy użyciu mechanicznego ramienia napić się kawy z butelki.

Ruchy mechanicznej protezy nie są oczywiście tak sprawne jak u zdrowego człowieka, ale to dopiero początek długiej drogi. Celem autorów BrainGate jest ponowne połączenie mózgu z ciałem i przywrócenie sparaliżowanym pacjentom pełnej kontroli nad kończynami. To bardzo odległe marzenie, ale na pewno nie pozostające w dziedzinie fiction.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Xolos

    na pewmo pomogłoby to normalnie funkcjonowac wielu osobom, więc trzymam kciuki, by prace postępowały i w przyszłości byłoby to normalne rozwiązanie.