Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rezonans magnetyczny

Jest jedną z najnowocześniejszych technik badania, dzięki której medycyna od podszewki może wniknąć w anatomię żyjącego człowieka. Rezonans przeprowadzany jest bezboleśnie, a jego udział w diagnostyce chorób pozostaje nieoceniony.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to rodzaj prześwietlenia, które pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć organów wewnętrznych, niezależnie od przeszkód (np. kości, które je zasłaniają).

W przeciwieństwie do znanych od lat badań radiologicznych nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, w zamian stosując nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Właśnie z tego powodu jest niezastąpiony w wykrywaniu zmian nowotworowych, przerzutów, schorzeń kręgosłupa i stawów, w diagnostyce chorób rdzenia kręgowego i mózgu.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, ale bardzo kosztowne i właśnie dlatego wykonuje się je tylko w ostateczności.

Na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny polega na umieszczeniu pacjenta - bez konieczności rozbierania się - na stole, który następnie jest wsuwany do komory urządzenia (tzw. gantry). Właśnie w niej rozpoczyna się badanie. W komorze działa silne pole magnetyczne, oddziałujące na obecne w tkankach człowieka atomy wodoru. Pod jego wpływem pierwiastek zaczyna przemieszczać się i układać w specyficzny sposób. Właśnie on świadczy o stanie zdrowia pacjenta. Komputer rejestruje ułożenie atomów, a lekarz po obrazie jest w stanie zdiagnozować chorobę i jej umiejscowienie.

Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezbolesne, lecz bywa bardzo nieprzyjemne dla osób z klaustrofobią. Komora jest duża, ale bardzo wąska, co często powoduje stany lękowe. Niektórzy lekarze usypiają pacjentów z klaustrofobią, ale jest to bardzo rzadko praktykowane. Z narkozy korzysta się wyłącznie w trudnych przypadkach, gdy rezonans magnetyczny jest niezbędny. Podczas badania, które zwykle trwa około godziny, pacjent nie może się ruszać, bowiem nawet najmniejsze ruchy powodują niemożność prawidłowego odczytania obrazu.

W jakim celu przeprowadza się badanie?

Badanie to umożliwia w sposób całkowicie nieinwazyjny zajrzeć do żyjącego organizmu w dowolnej płaszczyźnie (także trójwymiarowo). Ta metoda jest nieoceniona w przypadku występowania patologii związanych z ośrodkowym układem nerwowym oraz tkankami miękkimi kończyn. Obecnie, dzięki temu badaniu, lekarze są w stanie rozpoznać występujące zmiany z dokładnością do kilku milimetrów.

Rezonans służy także nieinwazyjnej ocenie naczyń całego organizmu (tzw. angiografia), bez użycia środka kontrastowego. Dzięki temu można otrzymać obraz naczyń krwionośnych, odnaleźć ewentualne tętniaki lub naczynia patologiczne.

Jakie są wskazania do wykonania badania?

Ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

 • Choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
 • Choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
 • Nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
 • Ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnego dołu mózgu
 • Guzy kanału kręgowego
 • Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • Zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
 • Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu

Ze strony tkanek miękkich:

 • Guzy tkanek miękkich
 • Urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł)

Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

 • Guzy serca
 • Choroby dużych naczyń
 • Guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
 • Nowotwory narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza!

Jak przygotować się do badania?

Do badania należy zgłosić się na czczo, a w przypadku badania jamy brzusznej wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących perystaltykę jelit. Małym dzieciom przed badaniem podaje się zaś środki uspokajające.

Do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z metalowymi przedmiotami, bowiem mogą zostać przyciągnięte przez magnes i uszkodzić aparat. Nie wolno także mieć przy sobie magnesów, zegarków oraz z kart magnetycznych, bowiem mogą ulec rozmagnesowaniu.

Wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w pobliżu badanej okolicy powodują powstanie dużych zaburzeń obrazu (np. w przypadku badania oczodołów należy zmyć makijaż, w którym znajdują się drobiny metali kolorowych).

Co należy zgłosić wykonującemu badanie?

Przed badaniem:

 • Posiadanie rozrusznika serca, metalowych klipsów na tętniaku w mózgu lub innych metalowych części w organizmie
 • Rozpoznanie alergii lub wystąpienie w przeszłości reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
 • Wyniki wszystkich poprzedzających badań
 • Klaustrofobię
 • Skłonność do krwawień w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych

W czasie badania

Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii)
 • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności)

Czy rezonans jest szkodliwy?

Rezonans nie wykorzystuje promieni RTG, więc jest absolutnie nieszkodliwy dla organizmu. Jeśli pacjent otrzymuje środek cieniujący, istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Mimo to, jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku substancji kontrastowych, stosowanych podczas zdjęć rentgenowskich oraz tomografii komputerowej.

Choć rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpieczny (nawet dla kobiet w ciąży), istnieją przeciwwskazania dotyczące jego przeprowadzania.

Kto nie może poddać się badaniu?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Ostrożność należy zachować także w przypadku osób, które z powodu urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować ich przemieszczenie i uszkodzenie gałki ocznej.

Przeciwwskazaniem do badania jest także antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne - sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory.

Ile kosztuje badanie?

Jeśli nie opłacasz składek ZUS, możesz skorzystać z rezonansu magnetycznego w prywatnej klinice. W zależności od rodzaju i miejsca, które chcemy zbadać, cena może sięgnąć nawet 800 złotych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. lill (Gość)

  Czy mozna zrobic tomografie komputerowa lub rezonans magnetyczny calego ciala za jednym razem?

 2. staroć (Gość)

  Ile kosztuje badanie?

  Jeśli nie opłacasz składek ZUS, możesz skorzystać z rezonansu magnetycznego w prywatnej klinice. W zależności od rodzaju i miejsca, które chcemy zbadać, cena może sięgnąć nawet 800 złotych.

  A jeżeli opłacasz skladki ZUS  to mozesz czekac  w kolejce miesiącami albo ?? ?--możesz skorzystać z rezonansu magnetycznego w prywatnej klinice.
  W zależności od rodzaju i miejsca, które chcemy zbadać, cena może sięgnąć nawet 800 złotych.
  Dzisiaj moja córka dostała skierowanie na rezonans i juz zapowqiedziani jej ,ze 600 zł musi przyszykować  "(

 3. kapucynka

  Nie wiem, czy wiecie ale najnowocześniejszym sprzętem do wykonywania rezonansu magnetycznego w kraju dysponuje katowickie Centrum medyczne Helimed: http://www.helimed.pl/uslugi/rezonans-magnetyczny-3t/ . To światowa technologia, która wykrywa nawet najmniejsze zmiany chorobowe.

 4. Werra569 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Amoraa (Gość)

  W Rex Medica Sport w Warszawie mają dobrych ortopedów o rezonans. Ja miałem problem z kolanami. Kiedyś sporo biegałem, a teraz nie mogę praktycznie wcale. Za tydzień będę miał robiony rezonans obu kolan. Dobrze że mają teraz promocje 30% taniej na drugie kolano, bo tanie badania to nie są. No ale NFZ takie kolejki, że to szkoda gadać