Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rozedma płuc

Rozedma płuc to przewlekła nieswoista choroba płuc, polegająca na nadmiernym wypełnieniu powietrzem pęcherzyków płucnych na skutek mechanicznych lub czynnościowych przeszkód w odpływie powietrza z tkanki płucnej w fazie wydechu.

W wyniku poszerzenia wszystkich struktur poniżej miejsca zwiększonego oporu, zaburzony zostaje przebieg wymiany gazowej, a ściany pęcherzyków tracą elastyczność i ulegają zniszczeniu. Za najczęstszą przyczynę występowania rozedmy płuc uważa się palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska.

Podstawowym objawem chorobowym jest duszność, ale w wyniku postępującego oporu w krążeniu płucnym, stopniowo mogą pojawiać się oznaki niewydolności serca. Nie istnieją żadne metody leczenia rozedmy płuc. Objawy można łagodzić poprzez prowadzenie higienicznego trybu życia i podjęcie rehabilitacji oddechowej.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby płuc, duszności, niewydolność serca, nikotynizm

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. bena (Gość)

    bena chce shudnąc