Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rozmaryn - jedz go i wąchaj

Mogłoby się wydawać, że orzechy, ryby morskie i jagody acai nie mają sobie równych w kwestii pobudzania pracy szarych komórek. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Northumbria odkryli dla nich konkurencję w postaci aromatu rozmarynu.

Choć właściwości lecznicze rozmarynu doceniane były już w starożytności, istniało niewiele dowodów naukowych na to, że aromat krzewu może oddziaływać na zdolności kognitywne.

W badaniu skoncentrowano się na działaniu farmakologicznym eukaliptolu (1,8-cineol), bezbarwnej cieczy, występującej w olejku eterycznym otrzymywanym z eukaliptusa, piołunu lub rozmarynu. 20 uczestników wdychało aromat o różnej intensywności w trakcie wykonywania zadań matematycznych i wizualnych. Pobrano również próbki krwi przed i po przeprowadzeniu testów. Okazało się, że choć olejek rozmarynowy nie wpłynął na koncentrację uwagi i czujność, osoby z wyższym stężeniem eukaliptolu we krwi wykonywały zadania szybciej i dokładniej.

Fot. shoshanaspa.com Fot. shoshanaspa.com

Lista właściwości leczniczych rozmarynu jest długa i potwierdzona naukowo. Stosowany zewnętrznie pobudza krążenie krwi w skórze, działa tonizująco i przeciwzapalnie. Znajduje też zastosowanie we wspomaganiu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób układu pokarmowego i jest polecany w okresach obniżonej odporności. Teraz mamy również pewność, że aktywnie wspomaga nasze siły umysłowe.

Jak najlepiej skorzystać z mocy eukaliptolu? Na przykład stosując kąpiele rozmarynowe z dodatkiem gotowych olejków eterycznych lub odwaru ze świeżych liści. 4 łyżki świeżych liści rozmarynu zalewamy 1 litrem wody z dodatkiem łyżki oliwy z oliwek. Całość zagotowujemy i odstawiamy na 20 minut, po czym przecedzamy i wlewamy odwar do kąpieli.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość