Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rozstępy

Rozstępy to występujący głównie u kobiet defekt kosmetyczny w postaci drobnych, czerwono-sinych prążków pojawiających się na skórze w miejscach ciała najbardziej narażonych na zmiany pod wpływem wahania wagi.

Wrzecionowate pasma najczęściej widoczne są na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach (u mężczyzn w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i w obszarze obręczy barkowej), układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry i z czasem stają się wyczuwalne przy dotyku, czemu może towarzyszyć wrażenie cienkości i wiotkości pokrytej zmianami skóry.

Przyczyny powstawania rozstępów

Pojawienie się rozstępów jest wynikiem nadmiernego rozciągania się i uszkodzenia sieci włókien kolagenowych tworzących strukturę skóry.

Wśród bezpośrednich przyczyn tego stanu wymienia się przede wszystkim nagły wzrost masy ciała, znaczący wzrost masy mięśniowej i ciążę, ale również czynniki niezwiązane z przyrostem wagi, takie jak zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, zaburzenia w obrębie tkanki łącznej oraz predyspozycje genetyczne.

Zapobieganie i usuwanie rozstępów

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie trwałych, widocznych rozstępów jest zapobieganie i szybkie reagowanie na ewentualne zmiany. Istnieje szereg preparatów, zawierających w składzie aktywne substancje odbudowujące uszkodzoną strukturę skórną, ale większość z nich wykazuje skuteczność w przypadku niewielkich, wciąż zaróżowionych zmian.

Jeśli rozstępy przybiorą barwę otaczające skóry, z pomocą przyjdzie jedynie dermatologia estetyczna, mająca do dyspozycji takie zabiegi jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, mezoterapia czy laseroterapia. Zaawansowane, wydłużone zmiany, które nierzadko osiągają nawet 3 cm szerokości, mogą być całkowicie usunięte jedynie metodą operacyjną.

Kobiety ciężarne oraz osoby narażone na szybki wzrost masy ciała na skutek terapii hormonalnych powinny regularnie smarować newralgiczne miejsca specjalnymi balsamami przeciw rozstępom i poddawać się masażom pobudzającym krążenie w naczyniach krwionośnych skóry.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kajamod (Gość)

    Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja podczas ciąży bardzo się pilnowałam, ćwiczyłam, zdrowo sie odżywiałam oraz używałam kosmetyków z serii mama's i finalnie nie miałam żadnych problemów z rozstępami. Gorzej jest, gdy próbuje sie je usunąć jak już się pojawią, albo co gorsza, zdążą się zabliźnić.

  2. dynamical

    I niech ktoś mi nie powie, że medycyna estetyczna, czy też ginekologia estetyczna nie są ważne. Sama korzystałam z dóbr ginekologii estetycznej i robiłam plastykę warg sromowych w AlfaMedycyna i wiem, że są to potrzebne zabiegi. Szkoda, że tak wiele osób tak negatywnie to komentuje. A co do artykułu to nie powiem, bardzo ciekawy zabieg ;)