Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa kręgosłupa powstająca w okresie płodowym (ok. 3 tygodnia ciąży) i wynikająca z niedorozwoju łuków kręgowych, co jest jednoznaczne z niedomknięciem kanału kręgowego.

Objawy i powikłania rozszczepu kręgosłupa zależą od zaawansowania wady i jej umiejscowienia. Łagodne zmiany mogą nie dawać żadnych dolegliwości lub powodować lekkie bóle pleców i szybką męczliwość mięśni. Zdarza się jednak, że rozszczep kręgosłupa prowadzi do porażeń kończyn, całkowitego unieruchomienia, trudności w wypróżnianiu czy wodogłowia.

Rozszczep kręgosłupa jest obecnie wadą stosunkowo rzadką, ze względu na powszechne stosowanie przez kobiety suplementacji kwasu foliowego. Dzieci urodzone z poważniejszą formą rozszczepu kręgosłupa poddawane są leczeniu operacyjnemu. W łagodniejszych przypadkach stosuje się gimnastykę korekcyjną oraz wspomaganie ortopedyczne.

Aleksandra Banasik

Tematy: wady kręgosłupa, kwas foliowy

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jolka (Gość)

    W mojej rodzinie był przypadek urodzenia dziecka z takim rozszczepem, ale skutkiem podobno były niedobry kwasu foliowego, także jak się planuje ciążę to trzeba pamiętać o foliku.