Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rumianek - właściwości i zastosowanie

Ziele od niemowlaka aż do wieku starszego. Dzięki swoim właściwościom działa na cały organizm - łagodzi kolki, bóle brzucha, napięcie nerwowe i stres.

Charakterystyka

Ziele występujące na półkuli północnej. W Polsce spotykane jest w stanie dzikim jak tez uprawiane na plantacjach. Jest to roślina wysoka na około 50 centymetrów, silnie rozgałęziona, na końcach pędów zawiązują się żółtobiałe kwiatostany w postaci koszyczków. Surowcem zielarskim są koszyczki kwiatowe.

Właściwości

W surowcu występują olejki lotne - chamazulen, farnezen, pinokarwon, estry kwasów, ponadto flawonoidy, sterole, trójterpeny, gorycz, cholina, śluz, sole mineralne. Właściwości te maja działanie wiatropędne, rozkurczające, pobudzają apetyt, uspakajają. Rumianek można stosować wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Zastosowanie

Wszystkie młode mamy wiedzą jak dobrze działa rumianek u niemowlaków na kolki, skurcze brzuszka, brak apetytu. Rumianek poprzez swoje właściwości leczy zarówno rozwolnienia i jak zatwardzenia. Picie naparów rumianku ma tez działanie uspokajające w stanach nerwowych, stresie, problemach ze snem. Picie herbatki rumiankowej zaleca się przy gorączce, przeziębieniach, bólach gardła i kaszlu. Rumianek pomaga w łagodzeniu mdłości w czasie ciąży, relaksuje skurcze macicy, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, przynosi ulgę w czasie: zapalenia sutka, przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny. Również bardzo pomocna w czasie porodu, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza bóle skurczowe macicy, Zewnętrznie stosowany jest w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych do przemywań, okładów , nasiadówek, przy ranach, oparzeniach, Herbatka rumiankową możemy również przemyć oczy. Bardzo pomocny przy parowych inhalacjach, katarze, bólach zatok, astmie.

Ziele rumianku ma wielkie zasługi w przemyśle kosmetycznym. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich preparatów jak kremy, szampony, żele, balsamy itd.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość