Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rumień wędrujący

Rumień wędrujący, zwany również pełzającym, to charakterystyczna zmiana skórna będąca jedną z pierwszych oznak ukąszenia przez kleszcza.

Zazwyczaj pojawia się około siedmiu dni po kontakcie z pajęczakiem i początkowo przybiera postać niemal niewidocznej czerwonej grudki w miejscu wkłucia. Plamka szybko powiększa się osiągając formę kilkucentymetrowego pierścienia z wyraźnie bledszym środkiem.

Rumień może również przybierać postać pęcherzy i nieregularnych wybroczyn z towarzyszącym świądem, pieczeniem lub mrowieniem skóry, bólami mięśniowo-stawowymi, osłabieniem i objawami ze strony układu nerwowego. Zwykle nie powoduje jednak żadnych dolegliwości, przez co jest trudniejszy do wykrycia lub ignorowany.

Zaobserwowanie rumienia powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Wcześnie wdrożona antybiotykoterapia niweluje ryzyko wystąpienia przykrych objawów boreliozy.

Aleksandra Banasik

Tematy: kleszcze, ukąszenie kleszcza, rumień, borelioza

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. monisia93

  nie mam żadnych objaw boreliozy ale boje się że może jeszcze się nie uaktywniła dlatego chyba zrobię test na jej obecność, widziałam kilka ale chyba najbardziej wiarygodny wydaje mi się z medgenetix, ale nie wiem jaki rodzaj wybrać bo jest kilka.

 2. agata (Gość)

  monisia93 a jak przebiega ten test medgenetix? Na jakiej zasadzie się go robi?

 3. Kaśśka (Gość)

  No właśnie ja tez się boję! Mnie kleszcz ugryzł, wyjęłam go i wyrzuciłam od razu - a może właśnie powinnam go zostawić do jakis badań? Byłam u lekarza i pow że jest ok, ale nie zlecił mi żadnych dodatkowych badań. Co to za test o kt piszecie? co on sprawdza dokładnie

 4. obywatelmarta

  Tylko raz miałam kleszcza, potem z takim strachem czekałam czy pojawi się rumień, że powiedziałam sobie, że zrobię wszystko by znowu jakiegoś nie złapać. Teraz stosuję Muggę http://www.mugga.pl/ przed wyjściem z domu. To bardzo skuteczny preparat.

 5. obywatelmarta

  Tylko raz miałam kleszcza, potem z takim strachem czekałam czy pojawi się rumień, że powiedziałam sobie, że zrobię wszystko by znowu jakiegoś nie złapać. Teraz stosuję Muggę http://www.mugga.pl/ przed wyjściem z domu. To bardzo skuteczny preparat.