Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywołana infekcją wirusa B 19 należącym do grupy parwowirusów.

Pierwszym objawem, prócz ewentualnego stanu podgorączkowego i ogólnego osłabienia, jest wyraźnie ograniczony, sinoczerwony rumień zlokalizowany na policzkach. Po kilku dniach na kończynach może również pojawić się siateczkowata wysypka, która zwykle ustępuje w ciągu tygodnia, ale może nawracać przez okres kilku tygodni, m.in. pod wpływem silnych emocji, wysiłku fizycznego lub zmian temperatur.

Chore dziecko zaraża otoczenie na około tydzień przed wystąpieniem wysypki i przez kilka pierwszych dni jej trwania. U dorosłych zakażenie parwowirusem B19 przebiega najczęściej pod postacią bolesnych stanów zapalnych stawów, na których może również pojawić się wysypka. Rumień zakaźny nie wymaga leczenia. W razie konieczności, stosuje się leki przeciwbólowe i łagodzące świąd.

Aleksandra Banasik

Tematy: rumień, wysypka

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość