Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rwa kulszowa - objawy

Rwa kulszowa jest schorzeniem, które może wywołać zaledwie jeden niefortunny ruch. I choć zawsze objawia się bardzo silnym bólem uniemożliwiającym normalne poruszanie się, istnieją także inne dolegliwości, które często jej towarzyszą.

Objawy rwy kulszowej

 • silny, przeszywający ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który promieniuje do okolic pośladków, ud, łydek, a czasem nawet aż do stóp
 • niemożność poruszania się na skutek bólu, który nasila się nawet przy takich czynnościach jak kaszel czy śmiech
 • osłabienie siły mięśni, ich ciągłe napięcie
 • drętwienie ciała, zaburzenia czucia w kończynach dolnych (zwykle na brzegu stopy lub w paluchu)
 • niemożność podniesienia wyprostowanej kończyny dolnej podczas przebywania w pozycji leżącej brak odruchu skokowego zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu

Co robić, gdy wystąpią objawy rwy kulszowej

 • Aby zmniejszyć silny ból zaleca się odnalezienie pozycji, w której odciążymy uciskany nerw. Choć według wielu najlepszą pozycją jest pozycja leżąca, czasem zdarza się, że dla chorego ból staje się znacznie mniej dotkliwy, gdy siedzi lub stoi.
 • Jeśli wybierzesz pozycję leżącą, połóż się na plecach na twardym podłożu, a nogi ugnij pod kątem prostym zarówno w stawach biodrowych, jak i kolanowych (pod nogi podłóż poduszki). Ta pozycja pozwoli ci na rozluźnienie mięśni i odciążenie uciskanego nerwu.
 • Zażyj leki o działaniu przeciwbólowym. W miejscu, w którym odczuwasz najsilniejszy ból, możesz zastosować również maść o podobnym działaniu, której wmasowanie rozluźni mięśnie.
 • Sposobem na zniwelowanie bólu wywołanego rwą kulszową może być także okładanie pleców zimnymi lub gorącymi okładami - wybór metody zależy od indywidualnych preferencji chorego.
 • Jeśli w ciągu doby ból się nie zmniejszy się, koniecznie zgłoś się do lekarza neurologa, który ustali jego dokładną przyczynę i podejmie decyzję o sposobie leczenia.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwą kulszową nazywamy ostry, kłujący ból występujący w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który często promieniuje na okolice pośladków i bioder, a czasem nawet aż do stóp. Chory najsilniej odczuwa go podczas prób poruszania się oraz w nocy. Rwę kulszową mogą wywołać najprostsze czynności takie jak pochylenie się, nagłe zerwanie z łóżka lub podniesienie ciężkiego przedmiotu.

Przyczyną bólu w rwie kulszowej jest ucisk nerwu, który rozciąga się od kręgosłupa, aż po dolną część kończyny. Najczęściej wywołują go zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, jego skrzywienie, dyskopatia, miejscowe stany zapalne, nieprawidłowa budowa miednicy lub nowotwór czy choroby zakaźne. Na wystąpienie rwy kulszowej szczególnie narażone są również kobiety w ciąży, u których w krótkim czasie następuje zmiana ośrodka ciężkości.

Agata Bernaciak

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Man1903Gype (Gość)

  Zgadzam się z przedmówcą w 100%.  u230326 - Wart to czytać: