Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa, inaczej zwana ischialgią lub zespołem kulszowym, to zespół objawów bólowych będący następstwem ucisku na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy.

Ten najpotężniejszy nerw obwodowy w ludzkim ciele wychodzi ze splotu krzyżowego i biegnie wzdłuż nogi aż do stopy, w związku z czym przykre dolegliwości bólowe mogą obejmować, oprócz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nawet całą kończynę i w większości przypadków całkowicie paraliżują chorego.

Zapalenie nerwu kulszowego może dotyczyć jednej lub obydwu stron ciała. Statystyki wskazują, że do ataków dochodzi przede wszystkim u osób, które przekroczyły trzydziesty rok życia, ale nie jest to bezwzględną regułą. Z niezupełnie jasnych powodów, rwa kulszowa częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Objawy rwy kulszowej

  • ostry, przeszywający ból pleców w odcinku lędźwiowym, promieniujący przez pośladek aż do uda i podudzia, a nawet do stopy,
  • ból pojawia się nieoczekiwanie i nagle, zazwyczaj po gwałtownym ruchu ciała, i może trwać od kilku sekund aż do kilku godzin,
  • ból nasila się przy każdej próbie ruchu, zwłaszcza podczas kaszlu i próbach unoszeniu wyprostowanej kończyny,
  • dolegliwościom bólowym towarzyszy osłabienie i utrata sił,
  • może pojawić się silne mrowienie, a nawet utrata czucia w kolejnych częściach ciała.

Przyczyny rwy kluszowej

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są zmiany w obrębie krążków międzykręgowych (dyskopatia), do których niejednokrotnie dochodzi na skutek złej postawy, nadwagi, nadmiernych obciążeń w trakcie wysiłku fizycznego i niekorzystnych warunków pracy.

Do grupy czynników sprzyjających atakom zalicza się też zmiany zwyrodnieniowe kręgów, lokalne stany zapalne, niektóre choroby zakaźne i nadmierne wyziębienie krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Leczenie rwy kluszowej

Objawy rwy kulszowej zazwyczaj nie pozwalają na nic poza przyjęciem najwygodniejszej pozycji leżącej i wspomaganiem się środkami przeciwbólowymi. Należy bezwzględnie unikać podnoszenia przedmiotów i wykonywania gwałtownych ruchów.

Pamiętajmy jednak, że rwa kulszowa to dolegliwość neurologiczna, która może powodować trwałe uszkodzenie nerwu, dlatego jeśli ból utrzymuje się ponad dobę i towarzyszą mu niepokojące objawy lub do ataków dochodzi często, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki przeciwzapalne i być może zleci wykonanie specjalistycznych zdjęć odcinka lędźwiowego.

Jeśli przyczyną nawracających ataków jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego, istnieje możliwość leczenia operacyjnego. Pacjentom zaleca się też korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych.

Zapobieganie nawrotom choroby

By zmniejszyć ryzyko nawrotu bolesnych dolegliwości zaleca się:

  • systematyczne pływanie oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa i brzucha,
  • unikanie gwałtownych ruchów, schylania się na prostych nogach (podnosząc cokolwiek z podłogi, najlepiej jest przykucnąć i trzymać przedmiot blisko siebie),
  • unikanie noszenia ciężkich toreb na jedno ramię.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość