Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit to choroba biegunkowa, będąca wynikiem nagromadzenia się w jelicie toksyn produkowanych przez bakterie Clostridium difficile.

C. difficile rozmnażają się w jelicie wskutek zaburzeń równowagi naturalnej flory jelitowej w następstwie antybiotykoterapii szerokowidmowej (głównie ampicyliną, amoksycyliną, klindamycyną, linkomycyną i cefalosporynami).

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita charakteryzuje się zwykle ostrą biegunką, której towarzyszy ból brzucha i gorączka, a w ciężkich przypadkach skrajne odwodnienie i zapalenie otrzewnej.

W związku z powszechniejszym i często nieuzasadnionym stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania, obserwuje się coraz więcej przypadków rzekomobłoniastego zapalenia jelita zarówno u chorych dorosłych, jak i u dzieci.

Podstawą leczenia jest odstawienie antybiotyków odpowiedzialnych za powstanie toksyn w jelicie oraz szybkie wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Należy wprowadzić lekkostrawną dietę kleikową i unikać przyjmowania środków zapierających. Jeśli doszło do rozdęcia lub perforacji okrężnicy (możliwe powikłania), konieczne jest leczenie operacyjne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. anna wiosna (Gość)

    raz w zyciu to przechodzilam, na szczescie szybko mi to minelo, pamietam, ze lekarz zalecil duzo pic plynow wyrownujacych gospodarke wodno-elektrolitowa, kupowalam wtedy orsalit, dostarczalam wiec nie tylko wode, ale tez elektrolity i glukoze, dzieki temu choc bardzo malo jadlam, to organizm dal sobie jakos rade :)

  2. Anette (Gość)

    orsalit dobrze uzupełnia płyny i elektrolity, ważne przy biegunce jest to, żeby się nie odwodnić, byłam raz w szpitalu z powodu odwodnienia i nie chcę tego powtórzyć