Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rzeżączka

Rzeżączka to bardzo częsta choroba o podłożu bakteryjnym, przenoszona drogą płciową i w przypadku braku leczenia prowadzącą do poważnych powikłań. Chorobę wywołują dwoinki rzeżączki Neisseria gonorrheae, którym sprzyja ciepłe, wilgotne środowisko.

Źródłem zakażenia jest zwykle chory człowiek, ale również zakażone przedmioty codziennej higieny, których używał. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktu seksualnego (niezależnie od formy), ale także podczas korzystania z toalet publicznych. Gonokoki mogą przebywać w środowisku nieorganicznym aż do 4 godzin, dlatego warto w tych miejscach zachować ostrożność.

Objawy rzeżączki

Pierwsze objawy pojawiające się u kobiet po zakażeniu (po 1-2 tygodniach) to niewielkie upławy, zapalenie cewki moczowej i kanału szyjki macicy. Często występuje świąd. U mężczyzn najczęściej obserwuje się ropny wyciek z cewki moczowej. Później zakażenie rozszerza się na cały układ moczowo-płciowy (w przypadku kontaktów analnych i oralnych również na odbyt i gardło).

Nieleczona rzeżączka prowadzi do poważnych stanów zapalnych i w konsekwencji do bezpłodności, a nawet zmian w odległych narządach. Należy jednak pamiętać, że objawy nie muszą w ogóle występować, co w znacznym stopniu utrudnia rozpoznanie i sprzyja zarażaniu licznych partnerów.

U noworodków zarażonych w trakcie porodu może rozwinąć się gonokokowe zapalenie spojówek, często będące przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie przeprowadza się na podstawie badania bakteriologicznego wydzieliny pochwy (u kobiet) i z cewki moczowej (u mężczyzn).

Leczenie rzeżączki polega na poddaniu się kuracji antybiotykowej (penicylina). Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy bezwzględnie udać się do lekarza i pod żadnym pozorem nie leczyć się na własną rękę przypadkowo zdobytymi antybiotykami.

Leczeniu powinien poddać się również partner. Ze względu coraz mniejszą wrażliwość dwoinek rzeżączki na antybiotyki, często stosuje się też leczenie wspomagające cefalosporynami.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość