Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Rzuć palenie, popraw pamięć

Pamięć byłych palaczy funkcjonuje lepiej niż u osób, które nie potrafią rozstać się z przysłowiowym dymkiem – donoszą psycholodzy z Northumbria University.

W praktycznym teście sprawdzającym umiejętność zapamiętywania zarówno zdarzeń jak i zadań, badani, którzy od średnio 2,5 roku nie sięgali po papierosa wypadli o 25 proc. lepiej niż aktualni palacze. Aż o 37 proc. lepsze wyniki osiągnęli ci, którzy nie palili nigdy.

„Wiemy, że rzucenie palenia ma ogromne korzyści dla ciała, ale to badanie pokazuje, że rozstanie się z nałogiem wpływa też na funkcje kognitywne” - mówi członek zespołu badawczego Tom Heffernan.

Wcześniejsze badania wykazały, że rzucenie palenia usprawnia pamięć retrospektywną, czyli umiejętność przywoływania faktów i wydarzeń, które miały już miejsce. Najnowsze studium wskazuje, że poprawie ulega też pamięć prospektywna, dotycząca przyszłych zobowiązań, wydarzeń i planów, na przykład tego, że musimy z kimś się spotkać lub przyjąć leki.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób palenie zakłóca funkcje kognitywne, ale łączy się je z atrofią pewnych części mózgu, przede wszystkim kory przedczołowej, hipokampu i wzgórza, które mają udział w prawidłowym funkcjonowaniu pamięci prospektywnej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość