Rzucamy palenie - jak przetrwać najcięższe dni
Jeśli tak jak miliony ludzi na świecie od jutra rzucasz palenie, warto znać kilka sposobów na to, jak przetrwać najcięższe dni i pozostać na właściwej drodze.
Dziś o północy wielu z nas dogasi ostatniego papierosa … takie przynajmniej mamy intencje. Dla większości osób rzucających palenie kluczowe są pierwsze tygodnie. W tym czasie organizm domaga się nikotyny, a pewne osoby, miejsca i czynności wywołują najsilniejsze skojarzenia.
Jeśli myślisz poważnie o zerwaniu z nałogiem, przygotuj się na walkę z własną psychiką i znajdź zajęcie dla ciała. Oprócz nikotynowych substytutów papierosów, które tylko teoretycznie są skuteczne, zainwestuj w siebie i wypróbuj kilka sposobów, które mogą pomóc ci przetrwać te najtrudniejsze dni.
Skup się na zyskach
Nie trzeba długo czekać, by zacząć cieszyć się korzyściami płynącymi z życia bez nałogu. Zapisuj wszystkie, których doświadczasz, począwszy od poczucia kontroli, świeżego oddechu, ubrań nieprzesiąkniętych dymem i oszczędności. Za pieniądze, których nie wydajesz na papierosy sprawiaj sobie drobne przyjemności, by jak najintensywniej odczuć materialne korzyści swojej decyzji.
Jedz małe posiłki
Częste jedzenie małych posiłków może pomóc w dwojaki sposób. Przede wszystkim pomoże zdusić chęć zapalenia, ale też uchroni cię przed przyrostem wagi. Nie każdy, kto rzuca palenie koniecznie musi przytyć, choć zwykle u byłych palaczy notuje się ok 3 kilogramowy wzrost wagi. Jedz niewielkie posiłki składające się z niskotłuszczowych produktów i dużej ilości warzyw, by dodatkowo oczyścić organizm z toksyn.
Pij zimną wodę
Najnowsze badania sugerują, że picie zimnej wody przez słomkę powoduje uwalnianie dopaminy, która pomaga złagodzić negatywne nastroje. Picie przez słomkę w pewnym sensie imituje też samą czynność palenia, więc również może okazać się pomocne.
Myj często zęby
Świeży oddech i brak nikotynowego posmaku w ustach to jedne z pierwszych korzyści rzucenia palenia. Eksperci twierdza, że częste mycie zębów (zwłaszcza po posiłku) zniechęci nas do sięgnięcia po cuchnącego papierosa.
Unikaj alkoholu
Alkohol jest jednym z podstawowych czynników, które sprawiają, że wracamy do palenia. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim, pod wpływem alkoholu słabną zahamowania, pewne zachowania wydają nam się mniej szkodliwe, a obietnice nie tak ważne, dlatego łatwiej zapomnieć nam o naszych postanowieniach i konsekwencjach zapalenia choćby jednego papierosa. Poza tym, wielu osobom palenie kojarzy się właśnie z piciem alkoholu, więc jeden niewinny drink może okazać się całkiem silnym zapalnikiem.
Znajdź strefę bezpieczeństwa
Kiedy czujesz, że zbliżasz się do granicy wytrzymałości, schroń się w miejscu, w którym nie można palić. Kino, teatr, centrum handlowe – im bardziej rozpraszające miejsce, tym lepsze.
Skup się na powodach
Stwórz listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie. Skopiuj ją i rozwieś w kilku miejscach w domu. Zastanów się, jak skorzystają na tym ludzie, na których ci zależy. Mówi się, że z nałogami trzeba zrywać tylko dla siebie, ale to nie do końca prawda. Dla niektórych osób najsilniejszą motywacją jej chęć niesprawienia zawodu innym.
Postaw na aktywność
Aktywność fizyczna to niezwykle silna broń w walce z nałogiem. Nie tylko stymuluje produkcję endorfin i pozwala na rozładowanie napięcia, ale też doskonale odwraca uwagę od chęci sięgnięcia po papierosa.
Wypełnij kalendarz
W ciągu kilku pierwszych tygodni od rzucenia palenia twój kalendarz powinien wypełnić się rzeczami, które chcesz lub musisz zrobić, ale wcześniej brakowało ci na to czasu. W ten sposób możesz nie tylko odwrócić uwagę od chęci zapalenia, ale też zaczniesz kojarzyć abstynencję z lepszą organizacją czasu, poczuciem spełnienia, przyjemnością i realizacją planów.
Zajmij czymś usta
Jakkolwiek zabawnie to brzmi, jednym z głównych powodów, który utrudnia nam rzucenie palenia jest fakt, że mamy ciągłą potrzebę trzymania czegoś w ustach. Miej zawsze przy sobie zdrowe, bezcukrowe przekąski, które oszukają odruchy i nie pozwolą ci przytyć.
Ogranicz kofeinę
Kofeina być może stawia rano na nogi, ale może też powodować napięcie nerwowe i pobudzenie, zwłaszcza u osób rzucających palenie, a tobie jak nigdy potrzeba teraz mnóstwa spokoju i odprężenia.
Uważaj na złe nastroje
Złe nastroje zdarzają się każdemu, ale osoby rzucające palenie są na nie wyjątkowo wrażliwe i podatne. Złość i frustracja to kolejne z podstawowych powodów, które sprawiają, że ludzie wracają do nałogu, dlatego unikaj kłótni i mierzenia się z trudnymi zadaniami, a pojawiające się napięcia natychmiast rozładowuj aktywnością fizyczną lub czymkolwiek, co sprawia ci przyjemność ... oczywiście oprócz „dymka”.
Unikaj problemów
Rodzina i przyjaciele powinni być dla nas wsparciem, ale niestety nie zawsze tak to wygląda. Zdarza się, że najbliżsi drwią z naszych postanowień i choć pewnie nie robią tego w złej wierze, mogą skutecznie osłabić twój zapał. Wytłumacz im, jak ważna jest dla ciebie ta decyzja i jak bardzo potrzebujesz ich wsparcia, a jeśli to nie pomoże, unikaj ich towarzystwa jak ognia, podobnie jak miejsc dla palących i znajomych, którzy nie mają zamiaru dotrzymywać ci kroku w noworocznych postanowieniach. Oczywiście nikt nie każe ci zrywać kontaktu z przyjaciółmi, ale w tym pierwszym, krytycznym okresie, towarzystwo palaczy może nie wyjść ci na dobre.
Znajdź wsparcie
Poinformuj o swoich planach bliską ci osobę, najlepiej dobrego przyjaciela lub znajomego, który jest byłym palaczem. Poproś o wsparcie i staraj się przebywać z tą osoba, gdy dopadną cię chwile słabości i zwątpienia.
Bądź dobrej myśli
Jeśli przetrwasz pierwsze dwa tygodnie, jesteś na doskonałej drodze do życia wolnego od nałogu. Nie zaprzepaść tego, ale pamiętaj też, że jedno potknięcie nie musi prowadzić do upadku. Nawet jeśli zdarzy ci się ulec pokusie, nie oznacza to, że przegrałeś. Przeanalizuj, dlaczego do tego doszło i nie popełniaj więcej tego samego błędu. Przede wszystkim, uwierz, że ci się uda. Życie bez nałogu jest cudowne. Warto!
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta