Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sam sprawdź co ci dolega.

W aptece dostępnych jest wiele testów, dzięki którym możesz dowiedzieć się wiele o swoim zdrowiu np. sprawdzić poziom cholesterolu, zakażenie bakterią Helicobacter itd.

Najstarszymi i najbardziej powszechnymi są testy ciążowe. Początki ich historii sięgają 1927 roku. Ale w aptekach jest jeszcze co najmniej kilkanaście innych testów. Dołączone są do nich przystępnie napisane instrukcje do wykonania, a wielką zaletą jest to, że w większości przypadków można je zrobić o dowolnej porze dnia. Testy pomagają wykryć chorobę, określić płodność, mogą także stwierdzić czy nasze dziecko nie sięga po narkotyki. Pozytywnego wyniku nie należy jednak traktować jako stuprocentowej diagnozy, tylko jako informację o potrzebie wizyty u lekarza.

Forma przeprowadzania testów w domu, jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Warto po nie sięgać, traktując je jako pierwszy sygnał o chorobie, a w konsekwencji przyspieszyć odwlekaną wizytę u specjalisty.

Dostępne testy

 • Pre-test (Noris, ok. 13 zł) - diagnozuje ciążę - wykrywa hormon HCG, wytwarzany przez komórki rozwijającego się łożyska (w przypadku gdy test jest ujemny, a okres się spóźnia odwiedź lekarza).

 • Menopauza test (Hydrex, ok. 25 zł) - bada poziom hormonu FSH, stężenie równe lub wyższe od 25 mlU/ml świadczy o menopauzie.

 • LH Test (Hydrex, ok. 20 zł) - ustala dni płodne - określa poziom hormonu LH, wzrasta on w organizmie kobiety na 24-36 godz. przed owulacją (test nie jest metodą antykoncepcji, ciąża jest możliwa nawet wtedy, gdy stosunek miał miejsce 2-3 dni przed owulacją).

 • Helico Test (Hexal ok. 26 zł) - wykrywa zakażenie bakterią Helicobacter Pyroli

 • HemoActive (Biomerica ok. 18 zł) - wykrywa krew utajoną w kale (ryzyko raka jelita grubego, wrzodów żołądka, zapalenie jelit), badanie konieczne po 45 roku życia, należy wykonywać raz w roku, (wystarczy wrzucić bibułkę do muszli).

 • Test NarkoDiag MultiTwix (Diagnosis ok. 49 zł) - ostrzega o braniu narkotyków, wykrywa m.in. amfetaminę, kokainę, morfinę, heroinę.

 • DiagoPSA Test (Diagnosis ok. 25 zł) - ocenia stan prostaty, mierzy poziom antygenu sterczowego we krwi (podwyższony poziom może świadczyć o raku stercza).

 • HandiLab-C (Diagnosis ok. 60 zł) - stwierdza zakażenie chlamydiami, wykrywa specyficzny enzym wytwarzany przez chlamydię, zakażenie chlamydią może wywołać niepłodność.

 • CholesTrak (AccuTech ok. 30 zł) - mierzy poziom cholesterolu całkowitego we krwi, norma 200mg/gl

Uwaga

 • Przed wykonaniem testu należy umyć ręce wodą z mydłem.

 • Tester wyjmujemy z opakowania tuż przed badaniem.

 • Należy dokładnie przeczytać instrukcję

 • Wynik pojawia się w zależności od rodzaju testu w ciągu kilku lub kilkunastu minut.

 • W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. baletnica (Gość)

  Ja kiedy starałam sie o dziecko stosowałam taki domowy test płodnosci "afrodyta" fajnie, że coś takiego robią, pomogło mi to zajść w ciażę :)

 2. Maszka (Gość)

  Do tej listy warto dopisać CHOLESTEROL TEST domowego laboratorium, prosty i szybki domowy test test na poziom cholesterolu w domu z kropli krwi, naprawdę warty uwagi i niedrogi test.

 3. samsa (Gość)

  Bardzo dobry jest cholesterol test, prosty domowy test na sprawdzenie poziomu cholesterolu we krwi, za kilkanaście pln można samemu sprawdzić ogólny poziom cholesterolu czy mieści się w normie czy nie, test można dostać bez problemu w aptekach i drogeriach.

 4. tixxi (Gość)

  samsa - a możesz coś powiedzieć więcej o tym teście na cholesterol? jak się go wykonuje, ile kosztuje ??

 5. samsa (Gość)

  To jest test z kropli krwi, sprawdza poziom cholesterolu we krwi, sprawdzasz czy mieści się w normie czy też nie. Wykonuje się go bardzo prosto, na stronie producenta znajdziesz instrukcję do testu.

 6. tixxi (Gość)

  I samemu w domu bez problemu go zrobię? Wiesz moze ile kosztuje i gdzie go dostać?

 7. samsa (Gość)

  Bez problemu sama zrobisz, możesz kupić w aptekach i drogeriach albo na stronie producenta - tam chyba jest najtaniej bo 16zł kosztuje - domowelaboratorium.pl - masz tam też filmik jak zrobić test.

 8. trixxi (Gość)

  Dziękuję! :) ) Przejrzałam i chętnie po świętach taki test zamówię :)

 9. samsa (Gość)

  IMHo dobry wybór :) test taki to dobry i szybki sposób na profilaktykę.

 10. trixxi (Gość)

  No mam nadzieję, że łatwo i szybko pójdzie mi zrobienie tego testu :) jak się sprawdzi to może dla swoich rodziców taki kupię również.

 11. samsa (Gość)

  Ja kiedyś im kupiłam i też zrobili sobie :) fakt, tak tez można :)

 12. trixxi (Gość)

  to jak się sprawdzi to też tak zrobię i im kupię żeby sobie zrobili :)

 13. Berka (Gość)

  Cześć :) ) drogi jest taki test na cholesterol do zrobienia w domu ?? ?

 14. samsa (Gość)

  Cześć, kupisz go w necie za 16zł :) zobacz na stronie domowego laboratorium :)

 15. Berka (Gość)

  superowo znalazłam dziękuję Ci bardzo :) test zamówię jeszcze dzisiaj!

 16. antonina (Gość)

  ja jakoś jestem sceptycznie nastawiona, chociaż oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety, ale ja polegam na specjaliście. w moim przypadku kiedy zapalenie nerek przebiega prawie bezobjawowo (ciągłe zmęczenie, myślałam praca, dzieci itd, częste oddawanie moczu - przecież piję tyle wody!) i tutaj domowy test by mi nie pomógł :) dostałam skierowanie do nefrologa i trafiłam w porę do dr Baczyńskiego i właśnie od lekarza specjalisty otrzymujemy konkretną diagnozę.

 17. ?? (Gość)

  Nie wiem co mi jest mam 12 lat i miśle ze mam Katalepsie