Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ścięgno Achillesa - zapalenie, uraz, zerwanie

Ciepłe pory roku sprawiają, że budzi się w nas duch sportowca. Mamy ochotę na bieganie, marsze, górskie wycieczki. I bardzo dobrze, gdyż aktywność fizyczna służy zdrowiu. Warto jednak zachować umiar i ostrożność, ponieważ zbyt duży wysiłek może skończyć się urazem ścięgna Achillesa.

Najczęstsze przyczyny urazu

Według obserwacji lekarzy do urazów ścięgna najczęściej dochodzi około 40 roku życia. Uważa się bowiem, że w tym wieku następuje tzw. kryzys wieku średniego. Chcemy udowodnić sobie i innym, że nadal jesteśmy młodzi i w świetnej formie. Tymczasem to co kiedyś nie sprawiało nam żadnego problemu, teraz może okazać się już nie takie łatwe.

Wraz z wiekiem struktura mięśniowo - ścięgnista staje się słabiej ukrwiona. Na skutek tego ścięgno Achillesa jest coraz mniej wytrzymałe. Poza tym z wiekiem przybywa nam kilogramów, przez co zwiększa się obciążenie ścięgna. Wystarczy mocne spięcie mięśni bez wcześniejszej rozgrzewki i uraz gotowy. Urazy ścięgna nie omijają również sportowców, jak też osoby stosujące niedozwolone środki przyśpieszające wzrost masy mięśniowej.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj obuwia, w jakim chodzimy czy też trenujemy. Niewygodny but dociska do kości kaletkę znajdującą się między piętą a ścięgnem Achillesa. W kaletce wytwarza się stan zapalny, który z czasem przenosi się na ścięgno. Oprócz niewygodnych butów może to być uraz zewnętrzny albo przeciążenie. Zazwyczaj pojawia się wówczas obrzęk, ból i rumień.

Doraźna ulga

Przy niewielkim zapaleniu zazwyczaj pomaga unieruchomienie nogi bandażem elastycznym, na początku zimne okłady, które po 2-3 dniach zamieniamy na ciepłe oraz kilka razy dziennie smarujemy maściami np. Voltaren, Fastum, Traumon. Zaprzestajemy treningów i odciążamy chorą nogę. W przeciwnym razie uraz przejdzie w stan przewlekły i przy każdym ruchu będzie słychać chrobotanie. W takim stanie konieczne mogą okazać się zabiegi w gabinecie fizykoterapeutycznym, a nawet unieruchomienie nogi gipsem lub specjalnym aparatem artopedycznym, a niekiedy nawet operacja.

Kiedy gips lub operacja

Kiedy ścięgno jest osłabione wcześniejszymi urazami lub bezpośrednim urazem np. kopnięciem, może dojść do naderwania lub całkowitego zerwania ścięgna Achillesa. Do zerwania zazwyczaj dochodzi około 5 cm na guzem piętpwym. Odczuwany jest nagły ból, pojawia się obrzęk i krwiak. Nie możliwe jest zrobienie kroku ani stanie na palcach. Jeśli jest tylko naderwanie, możemy wykonać te czynności, jednak wiążą się one z bardzo dużym bólem. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Dla zdiagnozowania czy jest to zerwanie czy tylko naderwanie wykonuje się badanie USG. Przy naderwaniu stosuje się założenie gipsu lub ortezy ( aparatu oropedycznego). Jeśli USG wykaże zerwanie konieczna może być operacja, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przez 6 tygodni noga zostaje unieruchomiona gipsem, a przez następny miesiąc konieczna jest rehabilitacja.

Jak zapobiegać

Raz uszkodzone ścięgno Achillesa jest bardziej podatne na urazy i zerwanie. Dlatego też osoby, które już miały problemy ze ścięgnem powinny zachować szczególną ostrożność.

 • Przy zakupie butów najlepiej wybierać te, które nie są na całkiem płaskim obcasie. Najlepszy obcas to dwa centymetry, a nie można przekraczać 4-5 centymetrów.
 • Przy rozchodzeniu nowych butów pod piętę podłóż korek, nie powinien być on wyższy niż jeden centymetr.
 • Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wieku i własnych możliwości. Przed ćwiczeniami zrób rozgrzewkę.
 • Przy trudniejszych trasach górskich wspomagaj się specjalnymi kijkami trekkingowymi. Wycieczek nie zaczynaj od tras najtrudniejszych.
 • Na co dzień prowadź aktywny tryb życia, regularnie ćwicz, dobrze sie odżywiaj, przez co ścięgna będą mniej podatne na uszkodzenia.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Magdalenka (Gość)

  witam
  mój mąż w lutym zerwał ścięgno achillesa, wiem , bo miał prześwietlenie w szpitalu na SOR, po czym się bohatersko "oddalił" i do tej pory chodzi z tym urazem. Zdecydował się jednak zrobić coś z tym i nie bardzo wie od czego zacząć. Czy iść do lekarza po skierowanie do ortopedy i czekać cierpliwie na wizytę pare miesięcy? może do szpitala od razu na SOR?       
  proszę o radę

 2. ~lonii (Gość)

  Jak czujesz że poważne uszkodzenie to udałbym się na SOR... aczkolwiek jeśli masz kasę to osobiście polecam najlepszych specjalistów od stóp W PL - poradniastopy.pl

 3. grzegorztryba

  ja miałem zerwane i musieli robić artroskopię ;/

 4. Rex_Medica

  Oprócz badania USG bardziej dokładnie stan ścięgna Achillesa ocenić można za pomocą rezonansu magnetycznego, który znajduje się w naszym Centrum Rex Medica. Aparat w swojej pracy wykorzystuje fale radiowe i bardzo silny magnes. Dzięki niemu ocenić można strukturę ścięgna również przy częściowym uszkodzeniu.

  http://www.rexmedicasport.pl/rezonans

 5. Thuasne

  Polecam 3 rodzaje zabiegów, które wykonać można w naszym Centrum Kompresjoterapii. Laser działa przeciwbólowo i przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki, a ultradźwięki nagrzewają ją, powodując lepsze ukrwienie i pobudzają gojenie. Z kolei fonoforeza jest połączeniem leczenia w postaci maści, żelu i ultradźwięków. Dzięki niej następuje skuteczniejsze wchłanianie w chore miejsce, a krążąca tam krew skuteczniej rozprowadza substancję leczniczą.

  http://www.centrumkompresjoterapii.pl/cennik/zabiegi/

 6. darka (Gość)

  Też miałam zerwane ścięgno achillesa, ból nie do zniesienia, operacja i prawie dwa miesiące wyjęte z życia. Potem konieczna była rehabilitacja, a że uprawiam sport zależało mi na szybkim powrocie do zdrowia. Na szczęście trafiłam do fizjoterapeutów z Osteomedis, którzy szybko przywrócili mnie do pełnej sprawności

 7. Szpital_Pulsmed

  Bezpośrednio do chorego ścięgna podajemy komórki macierzyste ADSC, które zostały wcześniej pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej. Znacznie przyspieszają one procesy naprawcze.

  http://www.estetyka.pulsmed.com.pl/

 8. Mirabellka150 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka

 9. Antonina

  W zeszłym roku przechodziłam zapalenie ścięgna achillesa. Na szczęście pomogło mi leczenie nieoperacyjne oraz rehabilitacja w poradni chorej stopy na Migdałowej w Warszawie. Miałam równiez robione specjalne tampingi, które odciążały ścięgno oraz specjalna ortezę rozciagającą na noc. Dość szybko wróciłam do aktywności fizycznej i mam nadzieje, ze problem juz nigdy się nie powtórzy.

 10. Komester (Gość)

  Również jestem po zapaleniu ścięgna achillesa. Dużym plusem przy leczeniu jest metoda kinesiotaping czyli oklejanie nogi specjalnymi taśmami. Widzę już poprzedniczka o tej metodzie wspomniała. Ja akurat chodzę raz w tygodniu do gabinetu Rehamed w Katowicach-Szopienicach na taki tamping- wolę zabezpieczać tą nogę przed kolejną kontuzją tym bardziej,że powoli wracam do biegania.

 11. Titus

  Miałem zerwanie... nic przyjemnego :/ Na szczęście miałem założoną tylko jedną z tych ortez: https://stanleymed.pl/ortezy-stawu-skokowego-i-stopy . Nie wyobrażam sobie siedzieć te 8 tygodni w gipsie... zwariowałbym :D

 12. StokrotkaJulka

  Rehabilitacja jest więc wskazana. Ja akurat bardzo dobrze wspominam rehabilitacje w Boramed. Mają dobrych lekarzy i profesjonalny sprzęt medyczny. Warto sie do nich zwrocic o pomoc https://www.boramed.pl/272_rehabilitacja_osteopatia

 13. Bebecjusz (Gość)

  Moja historia ze ścięgnem achillesa nie jest zbyt bogata niemniej jednak nie ominęły mnie przygody z nim związane. Operacji nie miałem ale jako sportowiec dość często przechodziłem zapalenie ścięgna. Przy samym zapaleniu musiałem odstawiać na jakich czas uprawianie sportu i długo szukałem odpowiedniej metody walki z bólem. Leczenie metodami zachowawczymi niestety nie przynosiły takich efektów jakie chciałbym uzyskać. W końcu lekarz zaproponował mi falę uderzeniową na, którą się zdecydowałem i to był strzał w dyszkę.Na zabiegi chodziłem na warszawską Pragę do Kimedu. Efekt terapeutyczny uzyskany został po kilku zabiegach, ból minął, ścięgno się zregenerowało dużo szybciej a stan zapalny minął o wiele szybciej niż przy leczeniu maśćmi.