Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sedacja

Sedacja to uspokojenie i złagodzenie niepokoju i strachu pacjenta. Uzyskuje się ją poprzez podanie, najczęściej dożylnie, odpowiednich leków.

Sedacja łagodzi napięcie wywołane stresem przed badaniem, zabiegiem czy operacją i nie powoduje utraty przytomności. Najczęściej stosuje się ją u dzieci, które nie potrafią w bezruchu wytrzymać podczas badania. Leki podawane w celu wywołania sedacji podaje się dożylnie, domięśniowo, doodbytniczo lub doustnie bez względu na to czy zastosowane zostało również znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Podanie dużej ilości leków uspokajających, wywołujących sedację może powodować, że pacjent stanie się senny, zaśnie lub straci przytomność. Jak wszystkie środki znieczulające leki wywołujące sedację z czasem przestają działać. Długość czasu, w którym pacjent będzie w stanie sedacji zależy od tego, jaką dawkę środka uspokajającego mu podamy. Inaczej reagują na różne dawki starsi i młodsi, osoby z nadwagą i bez.

Sedację najczęściej stosuje się przy nieprzyjemnych badaniach, na przykład przy tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. Oprócz tego sedację wywołuje się w zabiegach, które wymagają nieporuszania się, a pacjent ma z tym kłopoty. Sedację można łączyć z miejscowym znieczuleniem. Takie procedury są typowe dla:

  • cewnikowania serca i elektrokardiografii śródsercowej,
  • angiokardiografii i angiografii naczyń obwodowych,
  • bronchoskopii.

Dla zwiększenia efektu działania środków uspokajających (takich jak relanium czy midazolam) stosuje się równocześnie wraz z nimi leki przeciwbólowe, na przykład morfinę lub dolatynę. Dziś jeśli chcemy sami złagodzić uczucie niepokoju i lęku możemy sięgnąć do roślinnych leków uspokajających lub do parzonych ziół.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość