Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sekret szczęśliwego małżeństwa

Chcesz poznać sekret udanego związku? Bądź szczodry wobec swojego partnera.

Trudno uwierzyć, by coś tak nieuchwytnego, relatywnego i trudno definiowalnego jak szczęście mogło być przedmiotem rzetelnych badań. Czy nauka jest w stanie podać nam receptę na udany związek?

Zadania tego podjął się W. Bradford Wilcox z Uniwersytetu Stanowego Virginii i stwierdził, że pary, które kładą szczególny nacisk na pierwiastek szczodrości w związku, odczuwają większą satysfakcję z bycia razem i twierdza, że są bardzo szczęśliwe.

Szczodrość zdefiniowano jako drobne wspaniałomyślne gesty takie jak kwiaty, podanie kawy, czy nieoczekiwany masaż. „Najlepiej jeśli są to rzeczy, które nasz partner wyjątkowo lubi. Dajemy mu wtedy sygnał, że znamy jego potrzeby i zależy nam na ich realizowaniu” - tłumaczy Wilcox. „W małżeństwie dzielimy się lub często wyręczmy w pracach domowych i opiece nad dziećmi, ale szczodrość wychodzi poza te podstawowe oczekiwania. Okazywanie czułości poprzez drobne uczynki ma kolosalny wpływ na szczęście odczuwane w związku.”

W badaniu uczestniczyło 2,870 małżeństw w przedziale wiekowym od 18 do 46 lat. Spośród par, które cieszyły się dużą szczodrością małżeńską, około 50% bez wahania mówiło o „wielkim szczęściu” i satysfakcji ze związku. „Wspaniałomyślność uruchamia tzw. „szlachetne koło”, które generuje jeszcze większą chęć sprawiania sobie wzajemnej radości i umacnia poczucia szczęścia obojga małżonków” - komentuje autor badania.

Czynników odpowiedzialnych za udane małżeństwo jest oczywiście znacznie więcej, ale każda cegiełka, nawet tak niewielka jak kwiaty przyniesione bez okazji czy śniadanie podane do łóżka, to wielki krok do zbudowania związku trwałego jak mur.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość