Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sekrety szczęśliwych związków w naukowej perspektywie

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, co czyni ludzi szczęśliwymi w związkach niezmiennie zajmuje naukowców. Oto kilka rzeczy, które do tej pory udało im się ustalić.

Co nauka wie o ludziach żyjących w szczęśliwych związkach? Wiele. Od tego, jak często szczęśliwi partnerzy uprawiają seks, przez strategie, jakie stosują podczas kłótni, aż po sposób, w jaki posiadanie dzieci wpływa na zadowolenie w małżeństwie. Oto kilka wniosków i garść statystyk pochodzących z rozmaitych badań naukowych. Naturalnie należy przyjąć je z dystansem - to w końcu tylko statystyki - ale kilka wypływających z nich sugestii z pewnością warto sobie przyswoić.

Przyjaźń, bliskość i seks

 • Jakość przyjaźni między małżonkami aż w 70% decyduje o ich zadowoleniu z bliskości i namiętności w związku.

 • Najszczęśliwsze pary spędzają ze sobą średnio 5 godzin więcej tygodniowo niż pozostałe pary.

 • Najszczęśliwsze pary uprawiają seks 2-3 razy w tygodniu.

 • Ludzie o ponad połowę częściej deklarują wyższy poziom szczęścia, gdy uprawiają seks co kilka dni.

 • W szczęśliwych związkach na każdą negatywną interakcję przypada 5 pozytywnych. U par, które ostatecznie się rozwodzą, stosunek ten wynosi 1:1.

Jak kultywować pozytywne interakcje na co dzień? Komplementuj, przywołuj dobre wspomnienia, wyświadczaj drobne przysługi, okazuj wdzięczność, doceniaj pozytywne emocje.

Sukcesy

 • Wyniki badań wskazują, że umiejętność doceniania i celebrowania nawet najdrobniejszych sukcesów partnera jest jednym z kluczowych czynników w budowaniu trwałego, szczęśliwego związku.
 • W jednym z badań wykazano, że osoby które przez tydzień 3 razy dziennie okazywały entuzjazm, gratulowały partnerowi, zadawały pytania i na nowo "przeżywały" z partnerem pozytywne wydarzenie, były mniej przygnębione i szczęśliwsze.

Wspólne doświadczenia

 • Partnerzy, których łączą nowe wspólne doświadczenia, deklarują większe zadowolenie z małżeństwa oraz poczucie miłości i wsparcia w związku.
 • Wśród doświadczeń budujących zadowolenie ze związku partnerzy wymieniają nawet tak prozaiczne czynności jak wspólne gotowanie, wieczorny spacer, wyjście na koncert, kolacja w restauracji czy odkrywanie nowych miejsc.
 • W jednym z badań pary, które poproszono o przywołanie wspomnienia chwili, w której partnerzy wspólnie się z czegoś śmiali, deklarowały wyższy poziom szczęścia niż pary, które poproszono o przywołanie pozytywnych momentów w związku. Wniosek? Śmiejcie się częściej, a potem wspominajcie radosne chwile.

Efekt Michała Anioła

Efekt Michała Anioła to koncepcja, według której partner przyczynia się do wydobycia i wzmacniania „ja” idealnego swojej drugiej połowy. Ludzie w najszczęśliwszych związkach nie zmieniają ukochanej osoby, by dostosowywać ją do własnych wyobrażeń, lecz robią wszystko, by partner stał się tym, kim sam chciałby być.

Kłótnie

 • Gdy w szczęśliwych związkach dochodzi do sprzeczek, partnerzy starają się złagodzić napięcie humorem i czułością oraz nie stronią od przyznawania racji partnerowi.
 • W związkach, w których poziom szczęścia pozostawia wiele do życzenia, partnerzy w czasie kłótni krytykują się, okazują pogardę, przewracają oczami, zachowują się defensywnie, niejednokrotnie posuwają się do wyzwisk lub całkowicie ignorują partnera.

Małżeństwo

 • Długofalowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugeruje, że najszczęśliwsze małżeństwa to takie, w których partnerzy są małżeństwem 5 lat lub krócej, nie mają dzieci, mają wyższe wykształcenie i w których mężczyzna pracuje.
 • Zawarcie małżeństwa zwiększa poziom szczęścia w związku średnio na okres 2 lat. Po tym czasie, poziom zadowolenia wraca do wartości sprzed zaręczyn.
 • Choć uczuć nie należy przeliczać na pieniądze, naukowcy nic sobie z tego nie robią. Określili, że w kontekście zadowolenia z życia, szczęśliwe małżeństwo jest warte mniej więcej tyle co dodatkowe 105 tys. dolarów rocznie.

Dzieci

 • Bezpośrednio po narodzinach pierwszego dziecka 33% par czuje taką samą lub większą satysfakcję w związku. U 67% par obserwuje się znaczący spadek zadowolenia z małżeństwa.
 • Małżonkowie są najbardziej nieszczęśliwi, gdy dzieci są w wieku przedszkolnym.
 • Poziom szczęścia w małżeństwie wzrasta, gdy najmłodsze z dzieci osiąga dojrzałość.

Informacje na podstawie infografiki opracowanej przez Happify.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. rudmila83

  bo trzeba znaleźć odpowiednią osobę i... być odpowiednią osobą :)

 2. hercynka87

  to prawda... i nic na siłę :)

 3. ALA000005 (Gość)

  Zgadzam się.Tylko jak być tą odpowiednią osobą?

 4. sarnmar87

  świetny tekst :)

 5. lileczka81

  najważniejsze to się kochać :)

 6. sistysia85

  jak być odpowiednią osobą.... dla mnie jest to pewna "normalność" w związku... Brak krycia się, podchodów, wojen podjazdowych... Wiadomo - są dni i dni, ale wspólne zrozumienie i miłość jest najważniejsza i pozwala przeżyć najcięższy okres...

 7. gya (Gość)

  Dzieci niestety niszczą związki, chodzi o zmęczenie i znużenie monotonią i obowiązkami, dlatego małżeństwa pary bezdzietne są szczęśliwsze.