Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Senior za kierownicą

Choć wiek nie jest absolutnym predyktorem umiejętności kierowcy, nie można pominąć jego wpływu na bezpieczeństwo na drodze.

Proces starzenia nie czyni nas automatycznie złymi kierowcami, ale eksperci wierzą, że wraz z wiekiem nasze umiejętności za kierownicą zostają ograniczone przez szereg naturalnych zmian zachodzących w organizmie. Ryzyko krytycznych błędów dotyczy również osób zupełnie zdrowych, które nie uczestniczyły wcześniej w wypadkach i nie mają na koncie poważnych wykroczeń drogowych.

Współautorka badania dr Kaarin J. Anstey tłumaczy, że odsetek wszystkich typów błędów wzrasta wraz z wiekiem i zjawisko to nie jest ograniczone wyłącznie do nieroztropnych kierowców lub tych, którym w przeszłości zdarzało się powodować kolizje.

Celem badania było wykazanie, jak upośledzenie konkretnych umiejętności poznawczych wpływa na bezpieczeństwo jazdy i błędy popełniane za kierownicą. Zakwalifikowano 266 ochotników w wieku od 70 do 88 lat. Wszyscy byli zaprawionymi kierowcami, bez jakichkolwiek oznak demencji.

Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący ich historii jako kierowcy i zostali poddani szeregowi testów kognitywnych. Następnie odbyli 12-milową jazdę testową w centrum Brisbane w towarzystwie instruktora, który miał możliwość ingerowania w działania kierowcy z miejsca pasażera oraz terapeuty zajęciowego, który oceniał błędy popełniane przez kierowcę.

W trakcie jazdy, 17% kierowców popełniło błędy, które uznano za potencjalnie niebezpieczne, między innymi brak kontroli martwych punktów, przekroczenie prędkości, gwałtowne hamowanie, nieprzestrzeganie znaków, nagłe, niesygnalizowane zmiany pasa i utrzymywanie zbyt małego dystansu, co niejednokrotnie zmuszało instruktora do wciśnięcia hamulca lub przejęcia kontroli nad kierownicą w celu uniknięcia kolizji.

Najstarsi uczestnicy badania popełniali przeciętnie cztery krytyczne błędy; najmłodsi około jednego. Nie stwierdzono różnic między kobietami a mężczyznami w liczbie popełnianych błędów.

Eksperci twierdzą, że ograniczenie umiejętności kierowcy wypływa z naturalnych zmian takich jak sztywność stawów, pogarszający się wzrok i słuch, wolniejszy refleks i krótszy okres koncentracji uwagi. Są zdania, że liczba popełnianych błędów, a tym samym wypadków mogłaby zostać zredukowana dzięki specjalnym programom treningowym i konieczności badań kontrolnych dla seniorów. Realne?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość