Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sięgaj częściej po suszone owoce

Uwielbiasz suszone owoce? Ucieszy cię zatem wiadomość, że liczne grono ekspertów sugeruje, by uwzględnić je w zaleceniach dietetycznych na całym świecie.

W porównaniu ze świeżymi, suszone owoce zawsze spychane były na drugi plan ze względu na wysoką zawartość cukru. Rzeczywiście, jeśli porównujemy wartości odżywcze w 100 g, ilość cukru w suszonych owocach wydaje się nieproporcjonalnie duża. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wielkość porcji i ciężar wody, zawartość fruktozy i kalorii w owocach świeżych i suszonych okazuje się identyczna.

Stąd wniosek, że suszone owoce takie jak morele, śliwki, jabłka, figi, daktyle i rodzynki powinny bezwzględnie znaleźć się obok świeżych w jadłospisie zbilansowanej diety.

Suszone owoce obfitują w dobroczynne związki fenolowe, witaminy i minerały, są tak samo dobrym źródłem błonnika i mają równie niskie wartości w indeksie glikemicznym, a ilość potasu, jaką zawierają jest wprost nie do przecenienia.

Eksperci nie poprzestają jednak na obalaniu mitu o tym, że suszone owoce nie są tak zdrowe jak świeże. Sugerują wręcz, że w wersji suszonej mogą one nieść dodatkowe korzyści dla organizmu.

Jedno z badań wykazało, że rodzynki greckie mają właściwości hamujące rozwój pewnych form raka. Choć zjawisko to nie zostało jeszcze wyjaśnione, ekstrakt z owoców powstrzymuje namnażanie komórek nowotworowych i łagodzi stany zapalne.

Biorąc pod uwagę ich wartości odżywcze, długi termin przydatności do spożycia i nieograniczona dostępność przez cały rok, suszone owoce powinny na stałe zagościć w naszym menu, zastępując słodkie przekąski i zwiększając ogólną ilość spożywanych owoców, która wciąż jest daleka od rekomendowanej.

Jakie lubicie najbardziej?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. takaja (Gość)

  śliwki, żurawina i morele :)

 2. Asik

  A czy ktos wie, czy na diecie paleo można jeśc suszone owoce ?? ??
  Dietę stosuję od ponad miesiąca, ale dopiero teraz zaczęłam sie nad tym zastanawiać. Owoce suszone są wysokokaloryczne. Myślicie, że nie powinnam ich jeść ?? ? Bo nie wiem, czy w paleolicie takie rzeczy jadano ;)
  Do tej pory w sumie raz po raz podjadałam rodzynki i sobie myślę, że w małych ilościach nie powinny zaszkodzić. Po prostu dla mnie te rodzynki to była alternatywa dla słodyczy. Czym zastepujęcie słodycze na diecie ?? ? Mnie same warzywa i owoce jako przekąski nie wystarczają....

 3. zyj-zdrowo (Gość)

  Tylko jak we wszystkim należy zachować umiar - suszone owoce są bardziej kaloryczne i dlatego należy spożywać je w rozsądnej ilości, a nie hurtowej, warto też poza sezonem siegać po mrożone owoce - truskawki, śliwki

 4. Monika (Gość)

  morele,śliwki i rodzynki :)