Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sigmoidoskopia

Sigmoidoskopia zaliczana jest do badań proktologicznych, za pomocą których wykrywamy nieprawidłowości i zmiany chorobowe błony śluzowej ostatnich odcinków jelita.

Czemu służy badanie?

Podczas sigmoidoskopii lekarz ogląda powierzchnię błony śluzowej, która wyściela ostatnie odcinki jelita grubego (odbytnica, esica i zstępnica), bada funkcje ruchowe i kształt tego narządu. Przy jej pomocy zdiagnozować można zmiany polipowate, guzy, zmiany naczyniowe, owrzodzenia oraz miejsce, w którym niedawno nastąpiło krwawienie. Pobranie fragmentów błony śluzowej z miejsc zawierających podejrzane nieprawidłowości jest ważnym elementem określającym dalsze postępowanie. Sigmoidoskopia z użyciem lasera umożliwia zatamowanie częstych krwotoków.

Opis badania

Pacjent podczas zabiegu leży na lewym boku, a lekarz powoli wprowadza do jego odbytu giętką, krótką rurkę z małą lampką na końcu – tzw. sigmoidoskop. Urządzenie to przesyła obraz do badającego, dzięki czemu jest on w stanie dokładnie przyjrzeć się wyściółce jelit. Oprócz przesyłania obrazu, sigmoidoskop wtłacza do jelit powietrze, co sprawia, że powiększają one swoją objętość – jednocześnie powiększając obszar, który lekarz może zbadać.

W przypadku natknięcia się na jakiekolwiek zmiany chorobowe tj. polip czy tkanka zapalna, lekarz przy pomocy sigmoidoskopu pobiera fragment danej tkanki do dalszej analizy mikroskopowej.

Do powikłań zaliczyć możemy krwawienie i przebicie jelita, aczkolwiek dochodzi do niego bardzo rzadko. Czas trwania badania to około 15 minut. Badanie jest bezbolesne, nieprzyjemny może być jedynie moment przejścia aparatu przez odbyt, jak również odczuwanie lekkich skurczy w dole brzucha, które ustępują po oddaniu zgromadzonych w jelitach gazów.

Adam Jagło

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość