Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Skanowanie na zawołanie

Gdy kobieta zostaje matką, mogłaby bez końca przyglądać się swojemu nowonarodzonemu cudowi. A gdyby tak mogła robić to jeszcze przed porodem? Z nowym wynalazkiem na horyzoncie, wkrótce może mieć taką możliwość.

Melody Shiue, studentka Uniwersytetu New South Wales, jest kandydatką do Nagrody Jamesa Dysona (jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania i inżynierii) za nowatorskie urządzenie zwane PreVue. Jest to duży pas z wbudowanym ultrasonografem i kompatybilnym ekranem, na którym przyszła mama może natychmiast zobaczyć swoje rozwijające się dziecko.

PreVue mógłby działać uspokajająco na kobiety, które obsesyjnie obawiają się o życie maleństwa, dając im pewnego rodzaju wirtualne okno, przez które mogą zajrzeć do swego wnętrza i upewnić się, że dziecko ma się dobrze. Eksperci twierdzą, że urządzenie może też zmniejszać nasilenie depresji poporodowej, dając rodzicom dużo czasu na wytworzenie większej więzi z potomkiem.

Tylko czy to aby na pewno dobry pomysł? Bezpieczność częstej ultrasonografii jest wciąż raczej wątpliwa. Poza tym, czy naprawdę chcemy odbierać sobie możliwość przeżycia tej cudownej niespodzianki, gdy po raz pierwszy spoglądamy na nasze dziecko po trudach porodu? Czy istnieje sposób na związanie się z nim jeszcze bardziej?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość