Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Skutek uboczny dobrego nastroju

Dobry nastrój jest nie do przecenienia, ale nawet ten ma pewne skutki uboczne.

Elizabeth Martin, doktorantka na wydziale psychologii w College of Arts and Science, odkryła, że dobra zabawa i arkadyjski nastrój mogą obniżać sprawność pamięci roboczej, pogarszając tym samym umiejętność przechowywania informacji.

Pamięć robocza jest jedną z podstaw naszych procesów psychicznych. Tu na niezwykle krótki czas składowane są informacje, które albo ulegają konsolidacji i mogą być później wykorzystane albo po prostu przepadają bez śladu (tak jak na przykład marzenia senne). Jeżeli nie pamiętasz, z kim przed chwila rozmawiałeś lub co przed momentem ktoś ci powiedział, szwankuje właśnie twoja pamięć robocza.

W badaniu wzięły udział dwie grupy ochotników. Jednej grupie pokazano fragment występu komika, a drugiej film instruktażowy dotyczący montażu paneli podłogowych. W obydwu grupach oceniono nastrój uczestników przed i po obejrzeniu nagrania.

Bez zaskoczenia przyjęto fakt, że osoby które obejrzały występ komediowy były w znacznie lepszym nastroju. Intrygujące okazało się jednak to, że dużo gorzej poradziły sobie w teście pamięciowym, któremu zostali poddani na końcu wszyscy uczestnicy.

Konkluzją płynącą z badania nie jest bynajmniej fakt, że pogoda ducha pociąga za sobą konsekwencje. Dobry nastrój pobudza kreatywność i wpływa pozytywnie na inne procesy myślowe. Kto by się więc przejmował drobnymi lukami w pamięci... Nie da się jednak zaprzeczyć, że nasz mózg to niezgłębiona studnia tajemnic.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość