Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Słońce chroni przed rakiem?

Choć promieniowanie UV plasuje się na szczycie listy czynników karcynogennych, okazuje się, że światło słoneczne może mieć antynowotworowe właściwości.

Światło słoneczne stymuluje produkcję witaminy D, której rola w zapobieganiu wielu chronicznym schorzeniom jest już znana od dawna. Obecnie twierdzi się, że słoneczna witamina może również chronić przez złośliwym nowotworem.

Testy laboratoryjne wykazały, że komórki piersi mają zdolność przekształcania witaminy D w hormon o właściwościach antyrakowych. W badaniu wzięło udział ponad 6,500 kobiet w rożnych przedziałach wiekowych.

Według kanadyjskich naukowców, kobiety, które w ciągu dnia spędzają 3 godziny na zewnątrz, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 50 proc.

Po uwzględnieniu koloru skóry, rodzaju stosowanego zabezpieczenia przed promieniowaniem oraz długości ekspozycji na światło słoneczne, stwierdzono, że u kobiet, które w młodości spędzały na słońcu 21 godzin tygodniowo, ryzyko wystąpienia raka piersi było o 29 proc. niższe niż u uczestniczek, które spędzały na zewnątrz mniej niż godzinę dziennie. W grupie wiekowej powyżej 60 lat, spędzanie większości czasu na zewnątrz zmniejszało prawdopodobieństwo choroby aż o połowę.

Dr Susie Jennings apeluje jednak o rozwagę. „Choć wyniki te rzeczywiście są istotne, nie polecamy kobietom nadmiernej ekspozycji słonecznej w celu zredukowania ryzyka. Utrzymanie zdrowej wagi, dieta bogata w przeciwutleniacze i regularny wysiłek fizyczny to wciąż najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze metody.”

My przypominamy natomiast o nowych standardach sunblokerów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość