Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sok wiśniowy po wysiłku

Właściwości lecznicze wiśni znane są nie od dziś. Okazuje się też, że te smaczne owoce mają niebagatelne znaczenie dla sportowców.

Dzięki bogactwu witamin, kwasów owocowych i antyoksydantów, wiśnie doskonale usprawniają funkcje naszego układu pokarmowego i pobudzają przemianę materii dzięki możliwości oczyszczania organizmu z toksyn. Medycyna ludowa zalecała terapie na bazie wiśni w przypadku przeróżnych dolegliwości, począwszy od kamicy nerkowej, poprzez schorzenia górnych dróg oddechowych, aż po żółtaczkę.

Najnowsze badania wskazują, że sok wiśniowy może odgrywać ogromna rolę w powrocie do formy po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Sportowcy uprawiający forsowne dyscypliny, np. maraton, narażeni są na zapalenia i znaczne uszkodzenia tkanki mięśniowej, której regeneracja może trwać nawet do 10 dni, co znaczeni utrudnia kontynuację planu treningowego.

Glyn Howatson z Northumbria University twierdzi, że zawarte w wiśniach antocyjaniny, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, wzmacniają wytrzymałość i pomagają znacznie szybciej odzyskać siły po forsownym wysiłku.

Wnioski zostały opracowane na podstawie badania 20 portowców biorących udział w Maratonie Londyńskim. Zostali oni poproszeni o wypijanie 50 ml soku wiśniowego lub placebo o identycznej wartości kalorycznej 2 razy dziennie przez 5 dni przed wydarzaniem i 2 dni po biegu. Zarówno przed, jak i po eksperymencie sportowcom pobrano próbki krwi, na podstawie których można ocenić stopień uszkodzenia tkanki mięśniowej.

Po przeanalizowaniu próbek, okazało się, że maratończycy, którym podawano sok wiśniowy nie tylko znaczenie szybciej odzyskali siły (już po 48 godzinach), ale też doznali mniejszego stresu oksydacyjnego i znacznie mniej rozległych zapaleń.

Według ekspertów, wspomniane wyniki stanowią doskonałe podwaliny dla badań nad potencjalną rolą wiśni w terapii schorzeń o podłożu zapalnym, takich jak artretyzm.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość