Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sok z buraków dla seniora

Picie soku z buraków zwiększa przepływ krwi do mózgu u osób starszych. Badania wskazują, że ciemnoczerwone warzywo może odgrywać ogromną rolę w walce z postępującą demencją.

Buraki zawierają wysokie stężenia azotanów, które rozkurczają naczynia krwionośne, a tym samym ułatwiają przepływ krwi, obniżają ciśnienie i uzupełniają niedobory tlenu w komórkach.

Już wcześniejsze badania wykazały, że regularne spożywanie warzyw bogatych w azotany (seler, buraki, kapusta, szpinak) działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, ale dopiero teraz odkryto, że związki te zwiększają również ukrwienie mózgu.

Z wiekiem pewne obszary mózgu ulegają niedokrwieniu, co według naukowców ma wpływ na rozwój demencji i osłabienie procesów poznawczych.

Badanie przeprowadzone z udziałem 14 osób w wieku powyżej 70 lat wykazało, że już po 4 dniach codziennego spożywania ok 450 ml soku z buraków, u badanych znacznie zwiększył się przepływ krwi do istoty białej płata czołowego, obszaru mózgu, który najczęściej jest dotykany przez zmiany prowadzące do demencji.

Naukowcy twierdza, że uzyskane wyniki są rzetelne i obiecujące, a dalsze badania z pewnością doprowadza do niezawodnych metod spowalniania postępu choroby otępiennej u osób starszych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość