Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sok z buraków na nadciśnienie

Codzienne picie soku z buraków pomaga obnizyć cisnienie tętnicze. Jest to zasługa zawartych w nich azotanów.

Według przeprowadzonych badań przez brytyjskich naukowców na osobach z nadcisnieniem tętniczym, zaobserwowano, że w grupie, która piła sok z buraków i grupie, która przyjmowała tabletki zawierające azotany wartość ciśnienia tętniczego obniża się w ciągu 24 godzin.

Dla pacjentów borykajacych się z nadcisnieniem tętniczym jest to bardzo dobra wiadomość. Wystarczy codziennie wypić szklankę soku z buraków, by oddalić ryzyko.

Działanie azotanów

Azotany zmniejszają zapotrzebowanie tlenowe mięśnia sercowego, poprawiają szybkość przepływu wieńcowego, dzieje się to, w skutek rozszerzania tętnic wieńcowych i usuwania ich skurczu.

Azotany obecne są również w innych warzywach: szpinaku, kapuście, ostrej papryce. Za palący smak paryki odpowiedzialna jest kapsaicyna. Skutkiem jej działania jest wzmożenie produkcji tlenku azotu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia. Przeprowadzone badania wykazały ponadto, że związek ten może pomóc w zwalczaniu otyłości, gdyż pobudza metabolizm tłuszczów.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że nadciśnienie jest głównym powodem przedwczesnych zgonów. Nadcisnienie przyczynia się bowiem do rozwoju niewydolności serca, zawału serca czy udaru mózgu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gosc 111 (Gość)

    ale chamska kryptoreklama z tym biorezonatorem

  2. Lumax112

    Bardzo ciekawy artykuł, nadciśnienie to naprawdę spory problem w dzisiejszych czasach. Zdrowa dieta i możliwie jak największa aktywność fizyczna to podstawa.
    Pozdrawiam
    http://trusty.pl/