Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sok z granatów pobudza libido

Ze względu na ogromną ilość nasion, owoce granatu już w starożytności uważane były za symbol płodności, obfitości i spełnionego życia małżeńskiego. Kwestią czasu było zatem odkrycie, że sok z tych nasionek obfitości pobudza żądzę.

Owocom granatu od dawna przypisuje się przeróżne właściwości prozdrowotne, od zapobiegania chorobom serca i nowotworom, po działanie przeciwzapalnie, odkażające i bakteriostatycznie. Należy wspomnieć oczywiście o walorach antyoksydacyjnych granatów, dzięki którym owoce działają cuda w zakresie ochrony skóry przed zmianami trądzikowymi i skutkami upływu czasu.

Najnowsze doniesienia o tych egzotycznych sprzymierzeńcach długowieczności i piękna każą jednak skupić się na zgoła innych aspektach zdrowia. Naukowcy z edynburskiego Uniwersytetu Królowej Małgorzaty zauważyli, że u osób pijących codziennie szklankę soku z granatów, poziom testosteronu wzrósł średnio o 16-30%. Co to oznacza, większość być może się domyśla.

Nie tylko męski hormon

Testosteron to główny męski hormon płciowy, odpowiadający między innymi za rozwój męskich cech fizycznych, kształtowanie sfery emocjonalnej i pobudzanie spermatogenezy.

U kobiet hormon ten występuje w niewielkich ilościach, wpływając korzystnie na gospodarkę wapniową, skład krwi i energię do działania, a jego wzrost może pobudzać libido, jak również podnosić nastrój i obniżać ciśnienie u obojga płci.

Fot. Zdenko Zivkovic Fot. Zdenko Zivkovic

Mniej wybuchowi dzięki granatowcowi

Niecały rok wcześniej, w tym samym ośrodku badawczym odkryto, że regularne picie soku z granatów pomaga obniżyć poziom stresu związanego z pracą. Pracownicy, którzy przez dwa tygodnie wypijali codziennie 500ml soku byli aktywniejsi, mniej spięci i bardziej entuzjastycznie nastawieni do swoich obowiązków.

Co za dużo ...

Zanim jednak ogarnie nas bezgraniczny entuzjazm i zaczniemy rozglądać się za suplementami, pamiętajmy, że poziomem testosteronu nie można tak po prostu manipulować. Stosowanie syntetycznych form hormonu niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, łącznie z silnym pobudzaniem rozwoju gruczołu krokowego i zwiększaniem poziomu cholesterolu, a u kobiet z ryzykiem występowania nowotworów hormonozależnych i hiperandrogenizmu.

Z tego względu, stosowanie testosteronu jako leku (np. w terapii dysfunkcji seksualnych) powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza i tylko w przypadku wyraźnej konieczności.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Andrzej (Gość)

  A propos granatu ... od niedawna biorę suplement diety Granat-Forte i mogę go polecić innym, szczególnie osobom w średnim wieku. Jedna tabletka a człowiek czuje się zdecydowanie lepiej. Więcej energii, zapału. Sporym plusem jest niewygórowana cena. Wcześniej brałem Granacor dr.Jacobsa ale w zestawieniu cena/jakość, Granat-Forte miażdży konkurencję, więc się przerzuciłem na tańszy produkt podobnej jakości.

  Kto nie chce się szybko zestarzeć niech łyka ;-)

 2. Joanna K. (Gość)

  Widzę, że jest coraz więcej zwolenników granatu, to dobrze! Granat Forte biorę dopiero od dwóch miesięcy, więc na szczegółową ocenę - jak to z braniem suplementów diety, muszę poczekać przynajmniej miesiąc. Jednak już do tej pory zauważyłam zmianę w swoim samopoczuciu. Jestem pozytywnie nastawiona do życia, mniej zmęczona. Pani farmaceutka powiedziała mi, że jedna tabletka to odpowiednik ponad kilograma owoców. Nie zjadłabym tylu owoców na raz, a tak dzięki małej tabletce moje zdrowie i samopoczucie ma się coraz lepiej :-)

 3. Alicja1983 (Gość)

  Przyznam szczerze, że sięgałam już po tabletki na uspokojenie, bo w mojej pracy było tak źle. Problemy finansowe nie sprzyjają przyjaznej atmosferze. Mój lekarz powiedział mi, żebym sięgnęła po wyciąg z granatu. Ponoć ten indyjski najlepiej działa. I cenowo dr Kriegera przebija konkurencję. Dziewczyny - jest naprawdę lepiej. Polecam każdej zestresowanej osobie.

 4. gośc (Gość)

  Uwaga na tego niby dr Kriegera. Strona ww sie nie wyswietla i w wielu sklepach internetowych juz tego specyfiku nie ma . To mógł byc jakis przekret. Jak cos jest tanie to na ogół badziewie

 5. Marcin (Gość)

  I nie tylko to fontanna młodości kto pije ten wie. Od kilku miesięcy piję sok granvital i widzę różnicę. W starożytności już znali jego dobroczynne właściwości, dlatego my dopiero go odkrywamy.

 6. Werra237 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka