Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sokom w kartonie stanowcze nie!

5 porcji warzyw i owoców dziennie? Szklanka gotowego soku wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ale dietetycy przestrzegają przed taką drogą na skróty.

Według najnowszych zaleceń, soki w kartonach nie powinny być liczone jako jedna z zalecanych dziennych porcji witamin. Mało tego, sugeruje się, by w ogóle wyeliminować je z diety ze względu na oszałamiającą zawartość cukru (5 łyżeczek na szklankę). Taka ilość powoduje drastyczne wahania poziomu cukru we krwi i w konsekwencji może prowadzić do otyłości.

Eksperci kierują ostrzeżenia szczególnie do rodziców, którzy w dobrej wierze pozwalają dzieciom na nieograniczone spożycie gotowych soków owocowych. W rzeczywistości, płynie z tego więcej szkody niż korzyści i nawet najsłodszy świeży owoc jest lepszy od dosładzanego napoju, który tylko pozornie – według etykiety- produkowany jest bez dodatku cukru.

Dzięki najnowszym badaniom do łask powróciły też suszone owoce, które ze względu na dobroczynne związki fenolowe, witaminy, minerały i dużą ilość błonnika powinny bezwzględnie znaleźć się obok świeżych w jadłospisie zbilansowanej diety. To daje nam już sporo możliwości.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Justine (Gość)

  Przecież istnieją SOKI 100%, w które nie są dosładzane (najwyżej w tak minimalnej ilości, że nie musi to być uwzględniane w składzie). W artykule chodzi raczej o NAPOJE czy inne NEKTARY...

 2. onyx1976 (Gość)

  wszystkie soki kartonowe są niszczone termicznie, a jak dokładnie te wielkie przetwarzanie przebiega? nie tak niewinnie jak domowe pasteryzowanko moi drodzy... poza tym do produkcji używa sie owoców niskiej jakości, pomarańcze wyciskane wraz ze skórką która jest cała nasiąknięta chemikaliami. "100% sok" ? a to zależy co kto ma na myśli tak pisząc... do tego te foliowe kartoniki - pełno związków chemicznych w soku

 3. dominika (Gość)

  ale jasne,że nie! mają dużo niepotrzebnego cukru i innych ulepszaczy. najzdrowsze są soki bez dodatku cukru czy konserwantów i pochodzące z owoców a nie z koncentratu.takie kupuję w oleofarm.czasem można trafić na niezłe promocje.

 4. Asteriusz

  W każdym soku jest chemia, we wszystkim jest chemia i C02, nie znaczy to że nie jest to naturalne. Wolę jeść konserwanty niż pleśń.