Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Spacery w walce z Alzheimerem

Naukowcy z University of Pittsburg w Pensylwanii donoszą, że regularne spacery mogą skutecznie spowalniać degenerację komórek mózgowych i tym samym zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera to postępujące wyniszczanie ośrodkowego układu nerwowego, które zazwyczaj rozwija się po 65 roku życia i w różnych okresach czasu może prowadzić do otępienia, zaburzeń pamięci, orientacji i zachowania, zubożenia języka i problemów z wykonywaniem nawet podstawowych wyuczonych czynności.

Przyczyny występowania choroby Alzheimera nie są znane i nie opracowano do tej pory żadnych metod pozwalających na odwrócenie postępujących zmian. Naukowcy nieustannie próbują znaleźć sposób na zapobieganie demencji i choć rzeczywiście nie istnieją leki powstrzymujące starzenie się mózgu, kolejne badania rzucają coraz to nowe światło na metody spowolnienia tego nieuniknionego procesu.

Z najnowszych obserwacji wynika, że oprócz aktywności intelektualnej, ogromny potencjał tkwi w najzwyklejszych spacerach. Muszą być jednak regularne i stosunkowo długie, by przynieść oczekiwane rezultaty – ok. 1.2 km codziennie.

W ponad 10-letnim badaniu, które miało na celu analizę zależności pomiędzy chodzeniem a strukturą mózgu wzięło udział 426 osób: 299 zdrowych dorosłych ochotników, 83 osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 44 osoby cierpiące na demencję związaną z chorobą Alzheimera.

Rezonans magnetyczny, testy kognitywne i badanie MMSE wykazały, że zdrowe osoby, które spacerowały przynajmniej 10 km tygodniowo zachowały niezmienioną objętość mózgu, a ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera zmniejszyło się u nich na przełomie 13 lat o 50%.

Podobną tendencję odkryto u osób z rozwiniętymi zaburzeniami poznawczymi, u których dystans spacerów wynosił przynajmniej 8 km tygodniowo.

Dla kontrastu, u chorujących już pacjentów, którzy prowadzili siedzący tryb życia, na przełomie 10 lat zaobserwowano przeciętnie aż 5-punktowy spadek w 30-punktowym kwestionariuszu MMSE, który służy do oceny upośledzenia zdolności poznawczych. U osób regularnie spacerujących 8 km tygodniowo odnotowano tylko 1-punktowy spadek.

To wspaniała wiadomość i doskonały powód, by rzucić wszystko, czym właśnie się zajmujecie i rozpocząć jakże łatwą walkę z upływem czasu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość