Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Sposoby na dobry słuch

Słuch jest jednym z najwrażliwszych zmysłów. Warto o niego dbać, by móc długo cieszyć się muzyką, rozmową, szumem wody, wiatru, śpiewem ptaków.

Chwila ciszy

Każdego dnia po powrocie z pracy nie włączaj od razu telewizora, komputera, odtwarzacza. A jeśli czytasz książkę, jednocześnie słuchając radia - zrezygnuj z tych przyzwyczajeń. Postaraj się wyłączyć, choć na chwilę, ze świata dźwięków i daj całkowicie odpocząć swoim uszom. Według specjalistów, jest to najlepszy a zarazem najprostszy sposób, w jaki możemy dbać o słuch.

Walka z hałasem

Ze wsząd otacza nas zbyt wiele głośnych dźwięków - lubimy słuchać głośnej muzyki, w pracy narażeni jesteśmy na huk maszyn, z ulicy dociera warkot samochodów.

Dla naszego słuchu nawet niezbyt wielki hałas, ale długotrwały jest groźny. Pracując przy głośnych maszynach zakładajmy specjalne słuchawki, od czasu do do czasu stosujmy stopery albo watę lekko nasączoną olejem parafinowym. Jeśli lubimy słuchać muzyki przez słuchawki, to róbmy to nie dłużej niż godzinę dziennie i nigdy nie ustawiamy głośności na maksimum.

Słuchawki wkładane do uszu, które zapewniają doskonałą jakość muzyki, szczelnie odgradzają nas od innych dźwięków - to hałas w czystej postaci, nieprzefiltrowany przez powietrze i otaczające nas szumy, które zwykle go łagodzą.

Należy też unikać małych i ciasnych pomieszczeń z głośną muzyką. Jadąc samochodem nie włączaj na cały regulator radia.

Bezpieczna higiena

Nie należy czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi, ponieważ w ten sposób można zatkać woskowiną kanaliki uszne albo nawet uszkodzić błonę bębenkowa. Do czyszczenia sięgaj po specjalne preparaty na bazie wody wody morskiej, spraye. Dla zachowania dobrego słuchu najważniejsza jest profilaktyka.

Utrata słuchu to długotrwały proces, który często przebiega niezauważalnie. Dlatego trzeba regularnie badać słuch, a jeśli zaczynają cię męczyć szumy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość