Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Start Kampanii Moje życie z SM

50-60 tys. Polaków choruje na stwardnienie rozsiane, ale tylko 2% z nich przyjmuje odpowiednie leki. O chorobie wciąż wiemy niewiele, dlatego startuje kampania edukacyjna „Moje życie z SM”. Portal mamZrowie.pl objął akcję patronatem medialnym.

Sclerosis multiplex to choroba seniora? Czy stwardnienie rozsiane jest wyrokiem na życie? Czy chorujący mogą uprawiać sporty? Na te i wiele innych pytań mieszkańcy województwa śląskiego i opolskiego poznają odpowiedzi dzięki kampanii edukacyjnej „Moje życie z SM”, przygotowanej przez katowicki NZOZ Neuro-Care. – Tą kampanią chcemy przybliżyć problematykę choroby, opowiadając o jej przyczynach, przebiegu, konsekwencjach oraz sposobach leczenia – zdradza szczegóły kampanii dr n med. Gabriela Duda.

Katowicki NZOZ Neuro-Care startuje właśnie z kampanią edukacyjno-społeczną „Moje życie z SM”. Coraz więcej Polaków choruje na stwardnienie rozsiane, ale o chorobie wciąż wiemy niewiele. To powoduje, że tylko 2 proc. chorych przyjmuje odpowiednie leki, a w dwa lata po zachorowaniu aż 75 proc. chorych nie jest zdolna do jakiejkolwiek pracy.

-- Poziom wiedzy Polaków na temat stwardnienia rozsianego jest znikomy. To o tyle niepokojące, że początkowe objawy tej choroby nie są tak poważne, jak wszyscy myślą. Często SM pojawia się po zwykłej infekcji, pierwsze objawy bardzo często dotykają problemów ze wzrokiem. Objawy początkowo samoistnie ustępują. Ludzie często niestety to lekceważą, a szkoda. Nawet gdy szybko tak jak powinni trafiają do specjalisty neurologa, który podejrzewa SM i zaleca diagnostykę, to po ustąpieniu objawów już nie robią badań. Trzeba pamiętać, że im wcześniej dowiemy się o zachorowaniu, tym większe są szanse na odpowiednie leczenie, czy choćby przyjęcie odpowiedniego dla tej choroby trybu życia – mówi dr n med. Duda.

dr Gabriela Kłodowska-Duda dr Gabriela Kłodowska-Duda

W trakcie trwania kampanii o chorobie opowiadać będą nie tylko lekarze i specjaliści, ale przede wszystkim osoby żyjący ze stwardnieniem rozsianym na co dzień. Mieszkańcy województwa śląskiego i opolskiego poznają historie chorujących na SM i dowiedzą się, jak radzą sobie z tą chorobą. Dzięki kampanii chorujący na stwardnienie rozsiane będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, a także wziąć udział w specjalnych warsztatach, m.in. z jogi, czy nordic walkingu.

Kampania „Moje życie z SM” startuje 1 sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na www.mojezyciezsm.pl.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. editwil

    Mój tata zachorował w wieku 30 lat. Stopniowo choroba się pogłębiała. Najpierw były rzuty, po których czuł się i funkcjonował coraz gorzej. Od jakichś 15 lat całkowicie nie chodzi, z 5 lat porusza mniej lewą stroną. Wszystkie czynności trzeba przy nim wykonać. Dla niego to wyrok, choć wiem, że są ludzie, którzy mają mniejsze objawy i spokojnie normalnie funkcjonują.