Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Stomatologia anit-agingowa

Starzenie się zębów może wpłynąć na nasze ogólne samopoczucie, nie tylko na wygląd zewnętrzny. Zmiana struktury mięśni w jamie ustnej, wywołana ubytkami i startymi zębami może powodować mrowienia w palcach, przewlekłe bóle głowy a nawet sztywnienie karku

To zęby, a nie skóra najbardziej narażone na negatywne skutki starzenia się. Blisko 55 proc. osób wskazuje na uśmiech jako na element naszego ciała, na którym w pierwszej kolejności widać postępujący proces starzenia. Na drugim miejscu znalazły się dopiero wzrok - 53 proc. na trzecim - skóra, 38 proc. - czytamy w raporcie. 10 miejsce z kolei zajęły dziąsła. Zęby na proces starzenia narażone są już od najmłodszych lat. Najbardziej jednak ten proces widoczny jest u osób powyżej 40 roku życia.

Nowoczesna stomatologia jest jednak w stanie skutecznie przeciwdziałać procesowi starzenia się zębów. Wszystko za sprawą anti-aging dentistry, dziedziny stomatologii estetycznej, która dopiero rozwija się w Polsce. – Ze ścieraniem się zębów, cofaniem dziąseł czy przebarwieniami, typowymi objawami „dojrzałego” uśmiechu, wpływającymi na estetykę uzębienia, ale także na wyraz twarzy i jej wygląd, jesteśmy w stanie walczyć u dentysty bez względu na to czy pacjent ma 30 czy 60 lat. Kontrolując lub nawet wstrzymując proces starzenia się zębów – mówi lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach

Starte zęby, objaw starości uśmiechu

Polki wydają coraz więcej na walkę ze starzeniem się. Prawie 41 proc. wydaje ponad 10 proc. swojego miesięcznego dochodu na kosmetyki. Dla 41 proc. jest to wydatek rzędu 20 proc. Także mężczyźni deklarują, że miesięcznie wydają blisko 20% swoich dochodów na walkę z czasem – wynika z raportu Wyższej Szkoły Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku. Tymczasem walkę ze starzeniem się – zdaniem wielu ekspertów – powinniśmy zaczynać nie od zakupu kremu i maseczki, ale od zapobiegania ścieraniu się zębów. Jest ono bowiem jest główną przyczyną deformacji twarzy i pojawiania się zmarszczek na policzkach i ustach.

 • Stomatologia anti-agingowa powinna być priorytetem dla wielu kobiet i mężczyzn, chcących z wiekiem zachować młody wyraz twarzy, bez zmarszczek i deformacji – mówi lek. stomatolog Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach, której gabinet specjalizuje się w anti-aging dentistry i stomatologii estetycznej. I dodaje: - O ile chirurgia plastyczna jest w stanie poprawić rysy, usunąć zmarszczki, naprawiając na zewnątrz szkody wyrządzone przez czas, to na nic zdaje się jej efekt, kiedy w jamie ustnej występuje próchnica, rozległe braki lub przebarwienia, powszechne u osób po 40 i 50-tce.

Zdaniem dentystki walkę ze starzeniem się zębów powinniśmy zacząć już w młodości, w chwili, kiedy zaczynamy stosować pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe. - Regularne wizyty u dentysty, zaleczanie ubytków, obserwacja długości zębów, przeciwdziałanie ich ścieraniu się przy pomocy specjalnych szyn, a w razie konieczności, nieznaczne ich przedłużanie minimalnie inwazyjnymi metodami jest w stanie zapewnić młody wygląd twarzy i zębów nawet osobom w wieku 50 – 60 lat – mówi.

Długość zębów a zmarszczki

A wszystko po to, żeby skóra i mięśnie miały solidne oparcie w walce z grawitacją. - Zęby są jak rusztowania, które utrzymują mięśnie i skórę twarzy. W momencie, kiedy nasze zęby zaczynają się ścierać, stają się coraz krótsze, mięsnie z kolei tracą swoje oparcie, w konsekwencji wiotczeje skóra na twarzy i wokół ust. Efekt? Wyglądamy starzej niż w rzeczywistości. Jeszcze gorszy proces zachodzi w momencie, kiedy w jamie ustnej brakuje zębów, wówczas skóra i mięśnie nie mają w ogóle oparcia i bardzo szybko tracą swoją elastyczność - tłumaczy lek. stomatolog Danuta Borczyk.

Ścieranie się zębów jest najczęstszym objawem starzenia się uśmiechu. W ciągu 10 lat ząb ściera się o ok. 0,3 mm, sam proces rozpoczyna się natomiast w momencie pojawienia się zębów stałych i towarzyszy nam przez całe życie. Wpływają na niego zarówno nawyki żywieniowe, jak również procesy fizjologiczne. Zęby ścierają się szybciej u osób, które cierpią na bruksizm lub clenching, czyli patologiczne zgrzytanie lub zaciskanie zębów

Jak tłumaczy Danuta Borczyk, długość zębów wpływa znacząco na skórę twarzy, przede wszystkim na jej elastyczność i napięcie. – W miarę, jak z wiekiem skracają nam się zęby, zaczynają one znikać pod górną wargą. Sama warga traci także podparcie, które do tej pory miała w zębach. Pojawiają się charakterystyczne zmarszczki wokół ust. Twarz nabiera starczych rysów. W skrajnych przypadkach ścieranie się zębów prowadzi do powstania żółtych plam na brzegach zębów, czyli widać obnażoną zębinę. Tkanka ta bardziej chłonie barwniki, stąd ząb zaczyna dramatycznie się przebarwiać , może temu towarzyszyć nadwrażliwość a ignorowanie tego problemu może doprowadzić do zapalenia miazgi i następnie nawet do utraty zęba. – mówi dr Borczyk.

Przedłużanie zębów, takie jak u Demi Moore

Jak więc walczyć ze ścieraniem się zębów? Dr Danuta Borczyk zaleca profilaktykę anti-agingową. – Stała obserwacja stomatologiczna, regularne wizyty, które naprawiają ubytki sprawiają, sprawiają, że sam proces starzenia się jest pod pełną kontrolą. Z tego typy rozwiązania powinny korzystać już osoby, które ukończyły 25 rok życia – mówi Borczyk.

Inaczej sprawa wygląda z osobami, które pojawiają się u dentysty już ze startymi zębami. Wtedy można je przedłużyć dzięki pracom protetycznym, przywracając im pierwotny wygląd. Służą do tego zarówno wypełnienia kompozytowe, czyli plomby, które są szlifowane albo specjalne nakładki porcelanowe, tworzone w oparciu o formę z kompozytu. Sam zabieg jest mało inwazyjny, a efekt jest natychmiastowy – wyjaśnia Borczyk.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. bibi (Gość)

  fakty powszechnie wiadome pani doktor przedstawia jako OBJAWIENIE HEHEHE

 2. ironsledzik

  Ha! No dobrze długość zębów to jedno. Trzeba jednak też mieć na uwadze fakt, że z wiekiem zęby się traci. I tu jeśli chodzi o anti-aging idzie z pomocą implantologia i tzw. ortolifting. W Krakowie doskonałą kliniką jesli chodzi o implanty jest Alfadental.

 3. Ajlar

  Dokladnie, jezeli chodzi o Kraków to jest super specjalistka - dr Beata Świątkowska. Chodze do niej od lat i bardzo sobie ja chwale. Jezeli chodzi o stomatologie estetyczna, to takze swiadczy takie uslugi, spojrzcie: https://stomatologiaswiatkowska.pl/stomatologia-estetyczna/
  Jak wiec widac, stomatologia estetyczna to nie tylko wybielanie zębów, ale takze dzialania, ktore poprawiaja komfort zycia.