Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

"Stopa okopowa" i inne mniej znane skutki przemarznięcia

Lodowaty wiatr, większa wilgotność i temperatury zaczynające spadać poniżej zera zwiastują niejeden problem zdrowotny. Tylko szczęśliwców ominie kaszel, ból gardła, katar czy spadek nastroju. Niektórzy doświadczą też dolegliwości, o istnieniu których nie mieli pojęcia.

Niektóre są poważne i zagrażają życiu, inne mijają samoczynnie, ale potrafią naprawdę wystraszyć. Warto wiedzieć, jakimi dolegliwościami grozi spadek temperatur i przemarznięcie, by móc lepiej się przed nimi chronić. Oto 4 problemy, o których mówi się nieco rzadziej.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to napadowy skurcz tętnic rąk (rzadziej stóp), prowadzący do chwilowego zaburzenia ukrwienia palców. Do objawów dochodzi najczęściej na skutek długotrwałej ekspozycji kończyn na niskie temperatury, lecz także pod wpływem silnych emocji.

Typowy napad przebiega trójfazowo i towarzyszy mu zwykle ból oraz uczucie drętwienia. Na skutek skurczu tętnic najpierw dochodzi do gwałtownego zblednięcia skóry palców, która po kilku minut przybiera odcień fioletowy, a następnie ulega silnemu zaczerwienieniu.

Występowanie objawu nie musi świadczyć o żadnych poważnych dolegliwościach i nie należy mylić go z zespołem Raunauda, który cechuje się współistnieniem innych chorób, zwykle chorób tkanki łącznej lub miażdżycy tętnic. Objaw Raynauda może zwiastować manifestację tych chorób, ale nie jest to jednoznaczne!

Odmroziny

Odmroziny – nie należy mylić ich z odmrożeniami – to niewielkie obrzęki na skórze, spowodowane długotrwałą ekspozycją na wilgoć i zimne, niekoniecznie mroźne powietrze. Na skutek niskiej temperatury dochodzi do obkurczenia i uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, co skutkuje zaczerwienieniem, opuchlizną, bólem i swędzeniem.

Odmroziny najczęściej występują na palcach dłoni i stóp, zwykle w okolicach wałów paznokciowych. Objawy znikają samoczynnie w ciągu 10-14 dni, o ile ciało nie jest narażone na czynnik, który je wywołuje. Dermatolog może przepisać maści zmniejszające uciążliwość dolegliwości.

"Stopa okopowa"

“Stopa okopowa”, zwana też stopą immersyjną, to efekt długotrwałej ekspozycji na niską temperaturę i wilgoć, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnego ucisku stóp przez ciasne obuwie. Jako jednostka chorobowa po raz pierwszy została opisana podczas I wojny światowej, stąd nazwa. Żołnierze przebywający w trudnych warunkach okopowych często zmagali się z urazami stóp, które niejednokrotnie prowadziły do zmian martwiczych i amputacji.

„Stopa okopowa” objawia się zaburzeniami czynnościowymi w postaci obrzęku, zasinienia, zaburzeń czucia w stopie i bólu zarówno podczas chodzenia, jak i w spoczynku. Ze względu na uszkodzenie powierzchownych warstw skóry, urazy stopy mogą skutkować zakażeniami, a te, jeśli nie zostanie podjęte działanie terapeutyczne, mogą prowadzić do zmian martwiczych.

"Świąteczna wieńcówka"

Merry Christmas Coronary - tak za oceanem ochrzczono zaobserwowane w okresie zimowym zjawisko nagłego pogorszenia się samopoczucia i wzrostu śmiertelności pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową. Badania wskazują, że już od października rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego u osób zmagających się z chorobą niedokrwienną, a dzieje się tak z kilku przyczyn.

Głównym winowajcą jest nagły spadek ciśnienia atmosferycznego, ale nie bez znaczenia jest też wzrost wilgotności powietrza, nasilenie się wiatru i spadek temperatury, prowadzący do zwężenia naczyń krwionośnych. Za zjawisko może też odpowiadać charakterystyczna dla okresu zimowego zmiana trybu życia – jesteśmy mniej aktywni, więcej jemy, lub wręcz przeciwnie, podejmujemy wysiłek, do którego nie byliśmy przyzwyczajeni, np. odśnieżając dojazd do domu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. rudmila83

  ...bo zdrowie najważniejsze :)

 2. sistysia85

  Trzeba się ubierać ciepło :) I czapkę na uszy :D

 3. trashka900

  dlatego przede wszystkim należy o siebie DBAĆ!

 4. Jukanseena21

  Bardzo ciekawy artykuł. Najlepiej jest dobrze się wysypiać i nadmiernie nie przemęczać :)
  Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe posty!

  http://psychomedycyna.pl/