Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Stres a choroba dwubiegunowa

Świat w ekspresowym tempie obiegła wiadomość, że aktorka Catherine Zeta-Jones zgłosiła się do kliniki psychiatrycznej z objawami choroby afektywnej dwubiegunowej, powszechnie zwanej chorobą maniakalno-depresyjną (ChAD). Powód? Prawdopodobnie długotrwały stres związany z choroba nowotworową i walka o życie jej męża, Michaela Douglasa.

ChAD charakteryzuje się naprzemiennym występowaniu manii, czyli stanu podwyższonej aktywności i euforii, oraz depresji, czyli stanu otępienia i głębokiego smutku. U aktorki zdiagnozowano chorobę dwubiegunową typu II, w której obok depresji występują okresy hipomanii. Hipomania jest łagodniejszą postacią klasycznych zachowań maniakalnych i prowadzi do mniejszych zakłóceń funkcjonowania psychospołecznego, ale może również objawiać się gonitwą myśli, trudnościami w koncentracji, pobudzeniem psychoruchowym i podejmowaniem lekkomyślnych działań.

Choć stres sam w sobie nie jest źródłem choroby afektywnej dwubiegunowej (u dużej części chorych stwierdza się rodzinne występowanie), u osób o predyspozycjach genetycznych do zaburzenia wystąpienie pierwszego epizodu manii może być spowodowane ważnym bądź stresującym wydarzeniem życiowym.

Więcej o zaburzeniu: Depresja maniakalna

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość