Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS – z ang. Amyotrophic lateral sclerosis) to nieuleczalna, postępująca choroba centralnego i obwodowego układu nerwowego, w której dochodzi do wybiórczego uszkodzenia neuronów ruchowych i upośledzenia funkcji motorycznych.

Pierwsze oznaki choroby pojawiają się najczęściej między 50 a 70 rokiem życia i mogą być zróżnicowane. Na skutek osłabienia i zaniku mięśni, obserwuje się spastyczne niedowłady kończyn, mimowolne drżenie mięśni, później problemy z przeżuwaniem, przełykaniem, mówieniem i oddychaniem.

W większości przypadków ALS prowadzi do śmierci wskutek niewydolności oddechowej. Nie istnieje żadna skuteczna metoda przyczynowego leczenia stwardnienia zanikowego bocznego. Dostępne leki są w stanie wydłużać średnie przeżycie o około 2-3 miesiące.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jamal

    Stwardnienie zanikowe boczne powoduje kalectwo w 90% już po 5 latach od diagnozy http://www.stwardnienieforum.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne/ w dodatku nie reaguje na leki tak jak typowe formy reagują, np. na leki immunosupresyjne.