Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Świerzb

Świerzb jest chorobą wywołaną przez pasożyty skóry - świerzbowce ludzkie. Ich krewniakami są roztocza kurzu domowego. Jednak w przeciwieństwie do nich, świerzbowce upodobały sobie skórę człowieka, a nie zakamarki mieszkania.

Sposób zarażenia

Kiedy zaczyna swędzieć nas skóra, kojarzymy to z uczuleniem na kosmetyki, proszek do prania, owoce lub po prostu z chwilowym podrażnieniem skóry. Jednak kiedy dni mijają, a swędzenie nie ustępuje, przyczyną może być świerzb.

Ten swędzący problem pojawia się nie tylko u ludzi zaniedbanych, którzy są na bakier z higieną. Czasem dotyka też eleganckie i zadbane osoby, które często podróżują i zatrzymują się w hotelach lub zajazdach.

Do rozwoju choroby dochodzi najczęściej poprzez dotykanie skóry osoby zarażonej. Możemy się również zarazić poprzez kontakt z przedmiotami znajdującymi się w otoczeniu zarażonego człowieka np, ręczniki, pościel, toaletę.

Dlatego też świerzbowcem możemy się zarazić podczas pobytu w hotelu, gdzie personel niezbyt dokładnie zadbał o czystość pościeli, ręczników i łazienki.

Objawy świerzbu

Po zarażeniu się świerzbem, pasożyt wnika w naskórek i zaczyna drążyć w nim korytarze, tzw. nory świerzbowcowe. Po kilku dniach składa tam jaja. Wykluwają się nowe osobniki, które też drążą kolejne tunele i właśnie to drążenie powoduje swędzenie.

Świerzbowiec lubi miejsca ciepłe, okolice pach, pośladków, pachwin, przestrzenie między palcami, sfery intymne, u kobiet okolice brodawek. Rzadko atakuje szyję, twarz, stopy i plecy.

Ponieważ ciepło pobudza pasożyty do aktywności, po rozgrzaniu, np. po kąpieli lub w łóżku, nasilają się objawy swędzenia. Zakażona osoba drapiąc się, uszkadza naskórek i w ten sposób toruje drogę bakteriom, które mogą dodatkowo zakazić ranki.

Organizm na obecność pasożyta może też reagować wysypką. Na skórze widoczne są czerwone grudki i pęcherzyki, przypominające uczulenie. Ciekawą rzeczą jest, że ta wysypka pojawia się w miejscach oddalonych od swędzących okolic.

Leczenie

Ponieważ świerzb jest chorobą zakaźną, leczeniu powinna poddać się nie tylko osoba zarażona, ale wszyscy domownicy. Najczęściej stosowanymi preparatami są: Novoscabin, Crotamiton i maść Wilkinsona robiona na zamówienie.

Terapię rozpoczynamy od bardzo ciepłej kąpieli, a następnie nakładamy preparat omijając okolice głowy i szyi. Smarowanie stosujemy przez kolejnych kilka dni, w zależności od leku. Po zakończeniu terapii należy się dokładnie wykąpać, a do tego czasu lepiej unikać moczenia ciała.

Świąd może się jeszcze utrzymywać przez kilka dni po zakończeniu leczenia, a jeśli nie minie po dwóch tygodniach, zabiegi należy powtórzyć lub zweryfikować diagnozę.

Świerzb przeżywa w otoczeniu człowieka aż do 10 dni. Należy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, odkurzyć podłogi i umyć podłogi. Pościel, ręczniki i bieliznę uprać w jak najwyższej temperaturze, najlepiej 90 stopni, a później wyprasować. Bielizny, której nie możemy wyprasować, nie należy używać przez tydzień od prania. Do odkurzania mebli warto użyć środków przeciwpasożytniczych w sprayu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Magda (Gość)

  U nas w szkole panuje świerzb i wszawica. Wolę więc wiedzieć co to jest..

 2. Patinka123

  Ja mam pytani, wszędzie piszą, że osoby z otoczenia powinny się leczyć....ale jeśli nie mają zmian skórnych to po prostu, mają stosować tak jak ja, te wszystkie mazie czy po prostu wystarczy ze sie umyja w szarym mydle ?? ?? I jeszcze czy jeśli nie mam krostek na dłoniach a trzymałam kogos za ręcę to i tak mogłam go zarazic ?? ?? Czy osoba zarażona bez objawów tez może zarazić ?? ?? BŁAGAM o szybka odpowiedz boje sie o swoich bliskich...

 3. zarażony (Gość)

  Zaraziłaś niestety wiele osób , a one z kolei zaraziły nastepne. Przy obecnie wielkiej migracji ludności około połowy przede wszystkim tzw.cywilizowanej ludności świata jest zarażonych świerzbem. W najbliższym czasie będą zarażeni wszyscy za wyjątkiem ludów żyjących "dziko" i nie mających styczności z cywilizacją. Do zarażenia dochodzi bardzo łatwo , wystarczy podanie dłoni , siedzenie na tym samym fotelu co osoba zarażona (autobus , w domu , samochodzie i.t.p ). W dzisiejszym świecie jest to w zasadzie choroba NIEULECZALNA ze względu na jej łatwość przenoszenia z jednej osoby na drugą . U wielu osób nie ma prawie rzadnych objawów i one się nie leczą i zarażają nowych LUB CO JEST RÓWNIEŻ WAŻNE JUŻ WYLECZONYCH i kółko się zamyka. Nie chcę Cię straszyć , ale wszyscy w twoim otoczeniu i otoczeniu tego otoczenia i.t.d są już zarażeni i TY już powyleczeniu zarazisz się znowu. lekceważony co sprzyj

 4. Chory (Gość)

  Pół biedy jeśli, sam jestem chory, ale najgorsze jest to, że świerzb jest zaraźliwy. Lepiej dowiedzieć się jak to leczyć.

 5. jaaa29 (Gość)

  a jesli nosilam male dziecko i nie ma zadnych wypryskow na skórze ?? tzn ,ze tez jest zarazone ?? ja probowalam tto zlikwidowac i nie moge ;((((((((

 6. gość.009 (Gość)

  Ja mam takie  swędzenie ,w  okolicach miejsc  intymnych. I zgadza się  wszystko. Krostki są   odsunięte i oddalone , od miejsca swędzenia. To jest straszne, i współczuje  każdej osobie  która to przeżywa.Ja np. nie moge  spać po nocach , bo tak  to  przeszkadza. Mimo płynów  do higieny intymnej itp. to nic nie  daje. Nie wiem... może  powinnam zgłosić się  do  ginekologa? Proszę o odp.

 7. Paul (Gość)

  Way to go on this esays, helped a ton.

 8. ola (Gość)

  przeczytaj swierzb.5v.pl i tyle w temacie