Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Symptomy chorób, których nie należy lekceważyć

Jeśli zauważyłaś u siebie uderzenia gorąca, nieregularne miesiączkowanie, wahania nastroju - mogą to być początki różnych schorzeń. Nie daj się zbyć lekarzowi zwykłym badaniem i stwierdzeniem, że to stres, menopauza, przemęczenie, poproś o skierowanie na dokładne badania.

Nieregularne miesiączki

Każda z nas wie jaki ma cykl miesiączkowania, czy jest ono skąpe, czy bardziej obfite. Jeśli jakieś nieprawidłowości cyklu wystepują u dojrzałych kobiet, to żadnej nie należy bagatelizować. Należą do nich: - bardzo obfite krwawienia - obecność skrzepów we krwi - miesiączka trwająca ponad 7 dni - krwawienie po stosunku - plamienie między miesiączkami - przerwy między miesiączkami krótsze niż 21 dni

O czym świadczą wymienione objawy:

 • włókniaki macicy

 • polipy macicy

 • rak szyjki

 • schorzenia tarczycy

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca, nocne poty, nieregularne miesiączkowanie mogą być początkiem menopauzy. Ale też objawy takie mogą sygnalizować nadczynność tarczycy. W przypadku menopauzy uczucie gorąca i pocenie się pojawia się nagle i szybko znika, a u osób z nadczynnością tarczycy oblewanie potem niemal nie ustaje. Objawy nadczynności tarczycy:

 • niezamierzona utrata wagi ciała

 • kołatanie serca

 • uczucie gorąca nawet gdy jest zimno

Objawy te są następstwem nadprodukcji hormonu - tyroksyny. Jego nadmiar przyspiesza przemianę materii oraz wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Należy wykonać badanie krwi, określające poziom hormonu TSH, który wytwarza przysadka mózgowa. Nadczynność tarczycy należy bezwzględnie leczyć. Nieleczona zwiększa ryzyko osteoporozy, jest przyczyną zaburzeń serca, co może prowadzić do udaru lub zawału.

Wypadanie włosów

Zazwyczaj gdy włosy tracą blask i wypadają, a paznokcie zaczynają się rozdwajać, skóra jest sucha - sięgamy po wszelkie witaminy. Nie zawsze jednaj nawet najlepsza pielęgnacja przynosi efekty. Wymienione objawy mogą świadczyć: o niedoczynności tarczycy, zaniku gruczołu tarczowego.

Niepokojące objawy niedoczynności tarczycy:

 • obfite krwawienia miesiączkowe

 • uczucie ciągłego zmęczenia

 • bóle stawów

 • przybieranie na wadze

 • stany depresyjne, przygnębienie

Należy wykonać badanie krwi, określające poziom TSH.

Bóle i sztywność stawów

Dolegliwości te przypisuje się określonemu wiekowi, objawom menopauzy, zmianom hormonalnym. Nie zawsze jednak odpowiedzialne za to są hormony.

Niepokojące objawy:

 • uczucie sztywności stawów po przebudzeniu
 • ból w konkretnych stawach (biodrowym, kolanowym, łokciowym, odcinkom kręgosłupa, stawom palców)

Wymienione objawy mogą być związane ze schorzeniami reumatologicznymi - zwyrodnieniem stawów (CZS) lub reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Schorzenia te zazwyczaj kojarzone są z osobami starszymi, mogą dotyczyć ludzi młodych, nawet trzydziestolatków. Jeżeli zauważymy, któreś z wymienionych objawów, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku RSZ.

Pogorszenie nastroju

Jeżeli spadek formy fizycznej wiąże się z wkraczaniem formy przekwitania, odpowiedzialne są za to hormony. Jeśli wahaniom nastroju towarzyszą inne dolegliwości np. uderzenie gorąca, nocne poty są to początki menopauzy. Ale jeśli zauważymy następujące objawy:

 • przygnębienie, ogarniające uczucie smutku

 • brak zainteresowania codziennymi sprawami

 • niechęć do kontaktów z ludźmi

 • znaczne wahania wagi ciała

To nie możemy przejść do porządku dziennego. Objawy te mogą być zwiastunem depresji, stresem wieku średniego. Warto wówczas skontaktować się z psychologiem. Rozmowa z lekarzem może być o wiele skuteczniejszą terapią niż łykanie tabletek.

Kołatanie serca

O kołataniu serca świadczy nieprawidłowy rytm jego pracy - zwykle zbyt szybki. Może też pojawić się wrażanie "pomijania" kolejnych uderzeń. Jeśli takie objawy się powtarzają a dodatkowo towarzyszą im uczucie słabości, zawroty głowy, skrócenie oddechu, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z kardiologiem. Mogą to być dolegliwości kardiologiczne:

 • arytmia

 • zaburzenie przewodzenia

 • choroba wieńcowa

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. online (Gość)

  Przeczytaj caly blog, calkiem dobry

 2. Benita ROSE, Chicago (Gość)

  MENOPAUZA. Zdrowie i seks.
  BH.44.
  MOTTO: KOBIETY w MENOPAUZIE muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia.

  Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw.
  __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby MENOPAUZĘ lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem. Samopoczucie musi być wynikiem jedzenia czystego pożywienia, głównie bez TOKSYN i oczywiście nie powodującego; OTYŁOŚCI i CUKRZYCY typu 2.

  W menopauzie odżywianie to klucz do prawidłowej, prozdrowotnej EGZYSTENCJI. Dlatego ważne jest odkrycie dotyczące chleba przedstawione poniżej. Dzisiaj jest to w kraju absolutnie żywieniowy unikat.

  Pomaga nam w tym mianowicie:
  CHLEB typu KR-IRL, stabilizujący poziom cukru we krwi na wiele godzin.
  Jemy bez większych zahamowań, SMACZNIE i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz BEZ UCZUCIA GŁODU.
  Zmęczenie jest nam wtedy obce, a KREATYWNOŚĆ myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i szczuplejmy zatem !!

  Takie odżywianie NIE JEST DROGIE, a wręcz WYJĄTKOWO TANIE. Koszt 1 szt. mini chlebka to 18-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł.
  Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB typu KR-IRL syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz., ELIMINUJE GŁÓD, gwarantując przy tym odżywienie BIOLOGICZNIE WZORCOWE !!
  To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

  R E F L E K S J A:
  __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
  IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

  Zobacz też; CHLEB na OTYŁOŚĆ, wg: IRL KRAKÓW.
  __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

 3. mamzdrowie.pl (Gość)

  Symptomy chorob ktorych nie nalezy lekcewazyc.. OMG! :)

 4. Robertkl (Gość)

  Byłem przeglądania online więcej niż 3 godziny dzisiaj, jeszcze nigdy nie znaleziono żadnych ciekawy artykuł jak twoje. Jest to dość mało warte dla mnie. Moim zdaniem , jeżeli wszyscy właściciele stron i blogerów wykonane dobrej treści jak ty ,internetowa będzie dużo bardziej przydatne niż kiedykolwiek wcześniej .

 5. Man1903Gype (Gość)

  Muszę przyznać, że jestem zaskoczony podejściem kilku osób. Doceniam pomysły, chyba pokuszę się nawet osobiście o realizację kilku z nich.  u230326 - Warto sprawdzić:

 6. Werra507 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka