Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Szałwia na lepszą pamięć

Gubisz myśli i często zapominasz o ważnych datach, telefonach, terminach? Pora sięgnąć po szałwię! To zioło pobudza umysł i wspomaga procesy zapamiętywania.

Już od starożytności uważa się, że szałwia jest doskonałym środkiem poprawiającym pamięć, działającym przeciwpotnie i odświeżająco. W XII-wieku polecano ją jako lekarstwo na niezliczoną ilość chorób, m.in. groźną czerwonkę. Współczesne badania wykazały, że liście szałwii mogą wspomóc pamięć na kilka godzin. Dwie grupy młodych ludzi z Wielkiej Brytanii, na ochotnika zażywały olejek szałwiowy, albo placebo. Godzinę później pokazano im listę 15 słów. Ich zadaniem było zapisanie słów, które zapamiętali. W grupie, która zażywała preparat szałwiowy ilość zapamiętanych słów była większa niż w grupie, która zażywała placebo.

To dobra wiadomość dla maturzystów czy studentów. Wystarczy zaparzyć herbatkę z szałwii, a nasza pamięć polepszy się.

Herbatka - Zalej łyżeczkę suszonych ziół szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 5 minut. Przed wypiciem, przecedź.

Kąpiel odświeżająca - Zalej 6 czubatych łyżek suszonej szałwii 2 litrami wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj 2-3 minuty. Przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź i wlej do wanny napełnionej ciepłą wodą.

UWAGA!

Szałwii powinny unikać kobiety w ciąży!

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Ewelinaaa (Gość)

  oooo to coś dla mnie .............

 2. Emus (Gość)

  a da się palić szałwie

 3. deLord (Gość)

  Emus...
  wszystko da się palić

 4. marko (Gość)

  jako student neurobiologii nieco się orientuje w tych sprawach i w związku z tym zaczołem pić cherbaty z szałwi regularnie i kurcze widzę różnicę, przez chamowanie AChE która rozkłada ACh do choliny i lecytyny między synapsami pozostaje więcej ACh; która jest neuroprzekaźnikiem pobudzającym. P.S. polecam również żonglowanie= pobudza bardzo wiele regionów mózgu dzięki czemu bardzo się poprawia koncetracja

 5. Kobieta (Gość)

  Niektórzy powinni korzystając z tego dobroczynnego wpływu szałwii na umysł chwycić za słownik ortograficzny i liczyć na to, że zapamiętają, ze jest Herbata i są Hamulce... i nie ma 'zaczołem' a jest 'zacząłem'. A najlepiej się nie przyznawać do bycia studentem.

 6. Chad Kroeger (Gość)

  Popieram Kobietę :) ! A co do szałwii, to oczywiście ważny jest jej gatunek... Ta skuteczna na pamięć szałwia lekarska oczywiście nie nadaje się do palenia tak, jak szałwia wieszcza. A plusy jakie obydwa gatunki posiadają również się znacznie różnią od siebie. Jedna poprawia pracę układu trawiennego, łagodzi zapalenia skóry, jest dobrym lekiem na zmęczenie i depresję (są to oczywiście tylko nieliczne zastosowania), druga natomiast znana pokoleniu marihuany ze swych właściwości odurzających podobno pomaga w wyzbyciu się nałogów narkotykowych i jak większość tego typu środków działa +- na depresję, jednak radziłbym coś poczytać na ten temat, bo najgorzej to próbować coś co jest niezbadane. Na razie nie słyszy się co prawda o skutkach ubocznych, ale trzeba dodać, że legalność szałwii wieszczej zwanej też boską obejmuje mniejszość państw Europy, a jej popularność jest znacznie mniejsza niż marihuany, alkoholu etylowego, czy amfetaminy. Zresztą palenie roślin nigdy nie było dobrym pomysłem.

 7. zaqwert (Gość)

  Tujon zawarty w liściach szałwii wywołuje w większych dawkach wzmożoną czynność kory mózgowej z niepokojem ruchowym i dużą drażliwością. W zatruciach pojawiają się stany podniecenia i psychozy. Spośród narządów zmianom zwyrodnieniowym ulega przede wszystkim układ nerwowy. (z wikipedii)

  Nawet na opakowaniu szałwii z apteki pisze "olejek lotny zawarty w szałwii zawiera tujon o dziłaniu neurotoksycznym . Nie nalezy stosowac doustnie "

  Wiec zanim zaparzycie sobie herbatke szalwiowa przemyslcie to .

 8. Ren (Gość)

  Hej Zaqwert :-) Wlasnie w Wikipedii jest napisane, ze tujon (zawarty w szalwii), nie rozpuszcza sie w wodzie :-) ))

 9. gosc (Gość)

  a czy mozna leczyc tez szalwia krwinki na nogach ?? ?? ??

 10. babilon (Gość)

  Czy picie i kąpiel w szałwii może pomóc na łuszczyce? A jak tak to jak się nazywa? :)

 11. Przemo (Gość)

  Jeżeli szałwia ma duży wpływ  na pamieć jutro to zakupie

 12. desadames (Gość)

  Co to ja miałem wypić?

 13. Agata (Gość)

  Przestrzegam przed szałwią .
  Miałam utratę przytomności - tego dnia bolało mnie gardło, więc kupiłam cukierki szałwiowe czeskiej firmy Verbena. Czy byłam uczulona, czy może duża dawka tujonu ? Badania biochemiczne; cukier, TSH, potas -wyszły mi w normie. CT/tomograf komputerowy, eeg, holter ciśnieniowy i holter ekg w normie. Proszę więc zwracać uwagę na szałwię i jej wyroby.

 14. gość (Gość)

  Po jednym cukierku szałwiowym firmy Verbena myślałam, że umrę. Straszne zawroty głowy, bardzo złe somopoczucie i bezsilność. Uważajcie na te cukierki!!!

 15. baska33

  Z szałwią trzeba uważać. Jest silna i różnie może na nas działać. Nie można jej też nadużywać. Na pamięć też można kupić sobie suplementy diety, choćby taki NeuraCaps Smart - czytałam, że jest dobry. A i cena przystępna.