Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Szczepionka przeciw grypie

Jesień to najlepsza pora roku, aby zaszczepić się przeciw grypie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku na grypę choruje od 3 do 5 milionów ludzi. 10% z tej grupy umiera w skutek jej ciężkiego przebiegu i komplikacji. Jedynym sposobem przeciwdziałania skutkom grypy są szczepienia profilaktyczne. Należy poddawać się im co roku, gdyż wirus grypy często zmienia swoją budowę. Szczepionka aktualna jest tylko przez jeden "sezon grypowy" czyli jeden rok.

Szczepienie nie daje nam 100% gwarancji, że na grypę nie zachorujemy. Warto ja jednak przyjąć, ponieważ nawet gdy grypa nas dopadnie, jej objawy będą zdecydowanie łagodniejsze, a prawdopodobieństwo powikłań zmaleje. Warto przy tym wiedzieć, że do najczęstszych powikłań pogrypowych należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie mięśni, zapalenie mózgu.

Kto powinien się szczepić?

Szczepionkę powinien przyjąć każdy, kto chce zabezpieczyć się przed grypą i jej konsekwencjami. Przede wszystkim jednak osoby, które mają częsty kontakt z ludźmi, osoby powyżej 65 roku życia, przewlekle chorzy ( na astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, nerek, układu oddechowego, wątroby), dzieci, kobiety w 2 lub 3 trymestrze ciąży.

Szczepienie przecie grypie jest szczepieniem zalecanym, a nie obowiązkowym, dlatego że każdy pacjent musi sam pokryć koszt szczepionki.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. hmmm (Gość)

  czy warto się szczepić? dziewczyny, jak uważacie? mam dylemat.

 2. farfalla88 (Gość)

  Strata pieniędzy

 3. sisi (Gość)

  taaaa i zawsze jest robiona przeciwko wirusowi ktory byl w zeszlym sezonie, wiec na aktualnego dziala tak sobie...warto sie szczepic jak ktos jest z grupy ryzyka bo jak zlapie grype to jej przebieg bedzie lagodniejszy... poza tym jakos nie znam lekarza co by siebie i swoje dzieci szczepil na to..

 4. Inka (Gość)

  Nie szczepić się!!! Szczepionki są nieskuteczne, a w dodatku są trucizną!!! Lekarze nie stosują dla swoich dzieci szczepionek i jakoś żyją. Najlepiej stosować rano sok z 2 cytryn , do herbaty kawałek świeżego imbiru a na noc zostawiać przy łóżku utarte 3 ząbki czosnku. Od 8 lat nie choruję.

 5. Piotr (Gość)

  A ja się szczepię. zawszeć to organizm wytworzy przeciwciala wcześniej i będzie bardziej odporny. Zwlaszcza teraz w czasie podwyższonego ryzyka.

 6. Natalia (Gość)

  Do Inka; okej, Ty nie chorujesz, ale czy masz jakiekolwiek choroby przewlekłe z grupy ryzyka? Czy ktoś powiedział, że lekarze i dzieci lekarzy mają jakieś choroby przewlekłe? Jeśli nie mają, owszem, nie muszą się szczepić, bo mają silne organizmy. A czy szczepionki są trucizną? Ciekawe ... Zauważ ile ludzi by już nie żyło, uważaj na słowa, bo to nie jest trucizna. Szczepionka jest po to, by wzmocnić organizm, a nie go truć. Rozumiem, że to mogła być aluzja, ale cienka. No i każdy ma swoje sposoby na obronę.
  Do sisi; tu się zgodzę, co roku są nowe mutacje wirusa, ale zawsze to pewna ochrona.

  Uważam, że jeśli ktoś nie jest w grupie ryzyka, nie ma potrzeby szczepienia się. Trzeba o siebie zadbać, Każdy organizm jest inny i inaczej zareaguje na wirusa. Osoby w grupie ryzyka najciężej mogą przeżyć przebieg grypy. A osoba wolna od tej grypy może zareagować zupełnie inaczej.