Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Szcześliwi żyją dłużej

Po raz kolejny potwierdzono, że szczęśliwi żyją dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois twierdzą, iż optymistyczna postawa nie tylko utrzymuje nas w dobrym zdrowiu, ale też przedłuża nam życie.

Przestań się martwić błahostkami i zacznij celebrować życie – łatwo powiedzieć, ale w tym przypadku gra naprawdę warta jest świeczki. Przegląd ponad 60 badań dostarczył przekonujących dowodów na to, że szczęśliwi ludzie są zdrowsi i żyją dłużej niż ich malkontentni rówieśnicy.

Dowiedziono nawet, że zależność ta jest znacznie silniejsza niż wpływ jaki na długość życia ma na przykład otyłość. Pozytywne spojrzenie na świat i umiejętne radzenie sobie ze stresem okazuje się zatem jedną z najlepszych recept na długowieczność.

Do takich wniosków doszedł profesor Ed Diener po przeanalizowaniu ośmiu różnych typów badań długoterminowych oraz eksperymentów z udziałem zarówno ludzi jak i zwierząt. Chociaż nie obyło się bez kilku wyjątków, w większości przypadków można było stwierdzić, że niepokój, depresja, pesymizm i nieumiejętność czerpania radości z codziennych wydarzeń były powodem większej ilości chorób i krótszego życia.

Testy laboratoryjne wykazały, że pozytywne nastawienie redukuje poziom hormonów stresu, wzmacnia układ odpornościowy i przyśpiesza regenerację serca po dużym wysiłku.

Wśród popularnych rekomendacji prozdrowotnych znajdują się punkty takie jak: unikaj nadwagi, odżywiaj się zdrowo, nie pal i zadbaj o aktywność fizyczną. Najwyższy czas dodać: bądź szczęśliwy, unikaj chronicznego gniewu i nie oczekuj od życia jedynie nieprzyjemności.

Dlaczego tak prosta rzecz tak często nas przerasta?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość